کد خبر: 710963 A

مقاله‌ای تحت عنوان «خاورمیانه مستعمره تهران، آنکارا و دوحه» به اتحاد بین ترکیه و ایران و قطر و مقایشه آن با اتحاد شیطانی آمریکا - اسرائیل - عربستان سعودی پرداخته است.

به گزارش ایلنا به نقل از سایت میمری، مقاله‌ای تحت عنوان «خاورمیانه مستعمره تهران، آنکارا و دوحه» منتشر شده توسط اتاق فکر کاتاهون، به اتحاد بین ترکیه و ایران و قطر  پرداخته و معتقد است که این اتحادیه می‌تواند کنترل غرب آسیا، هند و پاکستان را در دست بگیرد و این اتحاد به اتحاد سه‌جانبه شیطانی آمریکا - اسرائیل - عربستان سعودی ترجیح داده می‌شود.

روابط صمیمانه میان قطر، ترکیه و ایران به رغم تحریم‌ها ادامه دارد. ترکیه، ایران و قطر به طور مستقیم در جهت ایجاد یک اتحاد کامل در خاورمیانه حرکت کرد و نسبت به تغییرات جدی در وضعیت فعلی منطقه هشدار می‌دهند.

در حوزه ژئوپولیتیک، اهداف ایران و ترکیه باهم همپوشانی ندارد؛ ترکیه می خواهد عظمت امپراتوری عثمانی را در حد مرزهای ممکن احیا کند و ایران برای تقویت شیعیان در منطقه -سوریه، عراق، یمن و لبنان- تلاش می‌کند، تنها مشکل مشترک ایران و ترکیه کردها هستند که هر دو اجازه تشکیل دولت مستقل کرد را نخواهند داد.

البته نباید نقش قطر را در این اتحاد سه‌جانبه دست کم گرفت. منابع مالی عظیم قطر و همچنین جایگاه جغرافیایی قطر در منطقه مهم است، عربستان سعودی هم یکی از بازیگران مهم منطقه است. دوحه با  خروج از محاصره سازماندهی شده توسط عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی، این فرصت را دارد که نقش مهمی در منطقه ایفا کرده و نفوذ بیشتری نه تنها در خلیج فارس بلکه در سراسر خاورمیانه داشته باشد.

اگر این اتحاد بین ایران و قطر و ترکیه عملی شود و بتواند بر مشکلاتی که آمریکا ایجاد می‌کند، غلبه کند، می‌تواند کنترل آسیا، غرب هند و پاکستان را دست بگیرند و این اتحاد از سه‌جانبه شیطانی آمریکا - اسرائیل - عربستان بسیار مطلوب‌تر خواهد بود.

ایران ایران و قطر ترکیه خاورمیانه قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر