کد خبر: 710618 A

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

چهارمین جلسه مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه و سازمان‌های تابعه در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس سازمان اسناد و املاک دفاع مقدس، فرمانده بسیج قوه قضاییه و مسئول مستندسازی دستگاه قضایی امروز در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد.

به گزارش ایلنا،  احمد تویسرکانی در چهارمین جلسه مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه و سازمان‌های تابعه در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: بحث مستندسازی دفاع مقدس امر مهم و ارزشمندی است و در قوه قضاییه با جدیت و انگیزه در حال تعقیب است.
وی ادامه داد: اگر تحلیل دقیق از مجموعه داشته باشیم شاید در ابتدا نتوان به همه ابعاد موضوع پرداخت. فضایی که به عنوان فضای دفاع مقدس تعبیر می‌کنیم فضای مسئولیت پذیری مردم نسبت به جامعه بود.
تویسرکانی افزود: مهم این است که مستندسازی‌هایی که در این باره انجام می‌شود به عنوان سرمایه به جامعه و مردم منتقل شود نه اینکه در موزه نگهداری شود. امروز بیش از هر زمان دیگری به این موضوع نیاز داریم و امروز جبهه نبرد دشمن با انقلاب بسیار پیچیده‌ترو گسترده‌تر از آن زمان است و یکی از حربه‌های دشمن جدا کردن جامعه ما از فضای انقلابی است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: مانباید اجازه بدهیم مردم و جامعه از آن روحیه فاصله بگیرند که نقش مستندسازی در این‌باره بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این کار نه به‌عنوان تکلیف اداری و فانتزی و هنری است بلکه به عنوان یک راهبرد بسیار مهم برای انتقال این تجربیات جامعه امروزی به شمار می‌رود.
وی عنوان کرد: امروز بعد از سال‌ها نباید از زوایای مختلف پنهان غفلت کنیم چرا که برخی از این جلوه‌ها بسیار کارآمد است و در حوزه‌های مختلف اداری، اجتماعی مسئولیت‌هایی که افراد در پشت جبهه ایفا می‌کردند و ... همه فصل‌های بسیار مهمی است که جا دارد به آن پرداخته شود.

تویسرکانی خاطرنشان کرد: در امر مستندسازی قوه قضاییه اقدامات فراوانی انجام داده است امروز جامعه ما بیش از گذشته به این موضوع نیازمند است.

محمد رضا صارمی مسئول مستندسازی دستگاه قضا و فرمانده بسیج قوه قضائیه نیز در این جلسه گفت: تاکنون موفق شدیم اسامی شهدایی که در اختیار داشتیم را به همه استان‌ها ارسال کنیم و اطلاعات کامل از شهدای دفاع مقدس دستگاه قضایی فراهم کردیم.
وی گفت: با تلاش در حوزه‌های ستادی بخصوص دادستانی کل کشور موفق شدیم کتاب‌هایی که در آن ایام تکثیر شده بود و در دسترس ما قرار نداشت را شناسایی کنیم که ۲۸ عنوان از این کتاب‌ها جمع‌آوری شد و با پیگیری از حفاظت اطلاعات قوه قضاییه اجازه بازنشر آنها را گرفتیم تا در اختیار محققان قرار بدهیم.
صارمی افزود: همچنین ۹۲۳ خاطره از همکاران که در دوران دفاع مقدس خدمت می‌کردند را جمع‌آوری و درخواست کرده‌ایم پرونده‌های قوه قضاییه در برخورد با متخلفین، جاسوسان، احتکار، گرانفروشی و ... در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم به دسترسی خوب برسیم.
مسئول مستندسازی دستگاه قضایی بیان کرد: از دادگستری‌ها و همه بخش‌های قوه قضاییه خواسته ایم اسامی مدیران دستگاه قضایی که آن زمان حضور داشتند را به ما ارائه کنند تا کتابی از اسامی مسئولین آن دوران تنظیم و نگهداری کنیم.
وی عنوان کرد: با مدیر کل اسناد قوه قضاییه صحبت کردیم تا اسناد آن دوران و مجموعه‌ای از عکس‌ها و تصاویر که در آلبوم‌های شخصی نگهداری می‌شود جمع‌آوری کنیم.

 

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور‌ احمد تویسرکانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر