کد خبر: 710148 A

شرایط پس از اشغال در افغانستان، بازگرداندن صلح و امنیت به افغانستان و منطقه، محورهای صحبت‌های ایران و طالبان محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از دویدزاسکور، نمایندگان طالبان درباره شرایط پس از اشغال افغانستان با نمایندگان جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

این گروه روز سه‌شنبه گفت که تهران همزمان با کاهش حضور آمریکا در افغانستان اقدامات صلح‌آمیز بیشتری را در این منطقه انجام خواهد داد.

این اظهارات بعد از آنکه دیدار طالبان و مقامات ایرانی تایید شد، انتشار پیدا کرد.

نمایندگان طالبان طی سفر به ایران با مقامات ایران دیدار و گفت‌وگو کردند و در این دیدار به دنبال راهی برای پایان جنگ ۱۷ ساله هستند.

شرایط پس از اشغال در افغانستان، بازگرداندن صلح و امنیت به افغانستان و منطقه، محورهای صحبت‌های ایران و طالبان محسوب می‌شود.

پس از آنکه مقامات آمریکا در ماه گذشته به رسانه‌های مختلف گفتند که دونالد ترامپ تصمیم به کاهش تعداد نیروهای خود گرفته است، اعتماد به نفس طالبان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بیشتر شد.

در گذشته هم مذاکرات بین ایران و طالبان گزارش شده، اما به طور معمول توسط تهران این مذاکرات انکار می‌شد.

طالبان هم در اواخر ماه دسامبر با ایالات متحده، پاکستان و عربستان سعودی در امارات متحده عربی برای پایان دادن به جنگ با ایالات متحده دیدار کردند. اما طالبان حاضر به ملاقات با یک نماینده از افغانستان نشد.

این گروه روز شنبه گفت که نمایندگان آنها با مقامات کابل در نشست بعدی که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده در عربستان سعودی برگزار شود، ملاقات نخواهند کرد.

وزارت خارجه ایران، بدون ذکر جزئیات، اعلام کرد که عباس عراقچی  معاون وزیر امور خارجه ایران در دو هفته آینده به افغانستان سفر خواهد کرد.

ایران و افغانستان نزدیک به ۶۰۰ مایل (۹۶۰ کیلومتر) مرز مشترک دارند و در سال‌های اخیر رابطه پیچیده‌ای داشته‌اند.

تهران بارها همدردی خود را با هم‌کیشان خود در افغانستان و همچنین بارها حمایت خود را از  اقلیت شیعه‌ ابراز کرده است.

افغانستان جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران طالبان معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر