کد خبر: 710098 A

زارع در نطق میان دستور:

یک نماینده مجلس گفت: بانک مرکزی و دولت باید در جهت ارائه تسهیلات به کشاورزان اقدام عاجل انجام دهد تا دشمنی که می خواهد از مشکلات کشاورزان بهره برداری کند اجازه چنین کاری نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا رحیم زارع در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک سال نو میلادی خطاب به اعضای کمیسیون تلفیق، عنوان کرد: امروز که فصل، فصل بودجه است چشم های بسیاری منتظر تصمیمات نمایندگان مجلس است. همانطور که می دانید وضعیت معیشت کارگران، فرهنگیان و بازنشستگان در سال جاری به گونه ای تضعیف و نامساعد شد که بسیاری از آن ها توان مخارج و هزینه های زندگی خود به صورت حداقلی را ندارند و براساس اظهار سازمان برنامه و بودجه رقمی معادل ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان داریم که ۷۰ درصد آن یارانه پنهان بوده لذا باید تصمیماتی بگیریم که وضعیت معیشت اقشار نام برده بهبود یابد.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه قید شده که باید همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود، بر اجرای این قانون مصوب مجلس تاکید کرد و گفت: متاسفانه قانون مجلس در خصوص بازنشستگان اجرایی نمی شود و انتظار می رود در کمیسیون تلفیق بودجه خواسته های به حق فرهنگیان، بازنشستگان و فرهنگیان و همچنین جانبازان و ایثارگران مدنظر قرار گیرد. در خصوص وضعیت رانندگان تصمیمات خوبی اتخاذ شد ولی باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع سختی کار رانندگان را به مجلس پیشنهاد داده و مجلس نیز این موضوع را به تصویب برساند تا بخشی از تورم وارده به رانندگان جبران شود.

وی با انتقاد شدید از نظارت بر قیمت ها، اضافه کرد: همه مردم از نحوه نظارت نهادهای نظارتی و قیمت ها انتقاد دارند و از ستاد تنظیم بازار گرفته تا نهادهای نظارت وزارت صنعت و اتاق اصناف در حوزه نظارت در ۲ ماه پایانی سال باید نظارت خود را تشدید کنند.

زارع با اشاره به بند خ تبصره ۱۶ قانون بودجه که مصوب شد از یکم مهرماه ۹۶ تا بیست اسفند ۹۷ تسهیلاتی به کشاورزانی که دچار خشکسالی شده اند پرداخت شود، گفت: بانک مرکزی و دولت باید در جهت ارائه تسهیلات به کشاورزان اقدام عاجل انجام دهد تا دشمنی که می‌خواهد از مشکلات کشاورزان بهره‌برداری کند اجازه چنین کاری نداشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس ضمن تقدیر از وزارت ورزش و جوانان به دلیل اقدامات مثبتی که در حوزه انتخابیه ام انجام داده است، گفت: با توجه به اینکه شهرستان آباده مرکز شمال فارس است، باید نسبت به احداث ورزشگاه ۵ هزار نفری در این شهرستان اقدام شود.

وی همچنین خطاب به وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: اتصال محورهای مواصلاتی آباده و خرمبید به آزادراه اصفهان و شیراز اقدام لازم باید صورت گیرد، همچنان فرودگاه شمال فارس نیز که از سال ۷۵ شروع این پروژه آغاز شده باید زودتر به بهره برداری برسد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به سازمان مدیریت و برنامه و بودجه نیز یادآور شد: تخصیص بودجه به پروژه های ملی در برخی استان ها ۷ درصد و ۸ درصد است و جای سوال است که چرا تخصیص حداقلی به پروژههای ملی محقق می شود ضمن اینکه امروز که بحث هایی در خصوص استعفای وزیر بهداشت مطرح است باید به حوزه بهداشت و درمان در اجرای طرح تحول سلامت و اختصاص بودجه به آن توجه ویژه شود.

رحیم زارع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر