کد خبر: 709944 A

دادستانی تهران درباره پرونده‌های بقایی، مشایی، واژگونی اتوبوس دانشجویان، کارگران هفت‌تپه، بابک زنجانی و ثبت سفارش خودرو توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عباس جعفری دولت آبادی درباره پیگری پرونده‌های اقتصادی و مبارزه با فساد در قوه قضائیه گفت: چندین عامل در گستردگی فساد موثر است؛ از جمله شرکت‌های صوری. مثل برق و باد شرکت‌های صوری تاسیس می‌کنند که نه تجربه دارند و نه کالایی وارد می‌کنند، این شرکت‌ها فقط ارز دریافت می‌کنند.

دادستان تهران ادامه داد: معضل دوم ضمانت‌نامه‌هایی است که بانک‌ها صادر می‌کنند، این ضمانت‌های سنگین واقعی نیستند و نمی‌دانم برچه اساسی داده می‌شود. مسئله بعدی پرداخت تسهیلات از سوی برخی از بانک‌ها است،‌ بانک سرمایه نمونه‌ای از این دست است.

وی افزود: کارت‌های بازرگانی، سامانه‌های ثبت و سامانه‌های بهینه‌یاب هم از دیگر مشکلات هستند. سامانه‌ها برای ایجاد شفافیت صادر شده‌اند اما چنین نیست.

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: سیاست‌های ما درمبارزه با فساد بر دوبخش پیشگیری و مقابله است و معتقدیم قوه قضائیه آخر خط این مبارزه قرار دارد. این دولت است که نباید به سامانه‌ها و صرافی‌ها محلی برای دریافت غیرقانونی ارز اجازه دهد. خصوصی‌سازی هم مشکل دیگری است که فساد ایجاد می‌کند و ما باید رسیدگی کنیم.

وی در ادامه با بیان این‌که قوه قضائیه هنگامی ورود می‌کند که جرمی اتفاق افتاده باشد، گفت: قوه قضائیه با جرائم به صورت عادی و ویژه برخورد می‌کند. در تیرماه که بازار ارزی کشور بهم خورد، ما شیوه مبارزه را با استجازه رهبری تغییر دادیم و سرعت بخشیدیم و با قاطعیت برخورد کردیم .

دادستان تهران درباره آمار پرونده‌های رسیدگی شده درخصوص مبارزه با فساد طی ۶ ماه گذشته گفت: ظرف ۶ ماه گذشته ۱۷۰۰ نفر احضار شدند که از این تعداد ۴۲۰ نفر بازداشت شدند و برای  ۶۵ نفر کیفرخواست صادر شد.

وی ادامه داد: ۳ نفر محکوم به اعدام و حکم‌شان نیز اجرا شد و  ۴۸ نفر هم از آن ۴۲۰ نفری که در زندان هستند، در انتظار اجرای حکم‌اند.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه نظارت در قوه قضائیه دقیق‌تر و شدیدتر شده است، بیان کرد: پرونده ۱۵۰ شرکت که ارز گرفته‌اند که کالا وارد کنند، مفتوح است و منتظر هستیم که مشاهده کنیم کالا وارد می‌کنند یا خیر.

وی درخصوص پرونده ثبت سفارش خودرو هم عنوان کرد: ۹ خودرو ثبت سفارش غیرقانونی شده‌اند و ۳۰ نفر  هم در این جریان بازداشت شده‌اند .

دادستان تهران ادامه داد: پرونده مربوط به قاچاق کالا و پتروشمی‌ها هم در دست بررسی است. پرونده کسی که ارز گرفته بود کالا وارد کند اما در بازار آزاد آن‌ها را به فروش رسانده و در تبریز کارخانه خریده نیز در دست بررسی است.

وی درخصوص پرونده اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و علی اکبر جوانفکر هم گفت: آقای بقایی درحال گذارندن محکومیت خود است. ۵ سال از ۶/۵ سال محکومت آقای مشایی نیز تائید شده و ایشان درحال گذراندن محکومیت خود هستند.در حال حاضر اطلاعی از حکم آقای جوانفکر ندارم.

جعفری دورلت آبادی ادامه داد: در خصوص نیشکر هفت‌تپه مسائلی وجود دارد که قوه قضائیه در حال رسیدگی است .

وی درخصوص اجرایی شدن حکم بابک زنجانی گفت:‌ تنها مانعی که وجود دارد بازگشت وجوه است، زیرا مبلغ کمی نیست و حدود ۲ میلیارد یورو است. اموالی که شناسایی شده به حراج گذاشته شده و این روند ادامه دارد .

دادستان تهران درباره پرونده اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات هم گفت: دانشجویان عنوان کرده‌اند که در گذشته تذکر، طومار و نامه به مسئولان دانشگاه در مورد اتوبوس‌ها داده‌اند. آنها اگر چنین نامه‌هایی را دارند به دادستانی و بازپرسی تحویل دهند تا رسیدگی کنیم؛ تاکنون یک مورد را بیشتر به ما ارسال نکردند.

عباس جعفری دولت آبادی مشایی بقایی واژگونی اتوبوس هفت‌تپه ثبت سفارش خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر