کد خبر: 709385 A

سردار سلیمانی:

فرمانده سپاه قدس گفت: عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود و فرعی نبود. ما هر سال عملیات‌های زیادی داشتیم و عملیات کربلای ۴ هم از همان عملیات‌ها بود که در طول سال انجام می‌شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سردار قاسم سلیمانی در ارتباط تلفنی با برنامه حالا خورشید که با حضور محسن رضایی برگزار شد گفت: همه عملیات‌های مهمی که در جنگ صورت گرفت، همیشه با نظر و نگاه و طراحی آقای رضایی بود البته خیلی از دوستان ما شهید شدند و شهید باقری نقش مهمی در کنار ایشان داشتند.

وی افزود: نباید در موضوعی که بیان می‌شود کسی که در ۸ سال دفاع مقدس بوده، محور انتقادات قرار بگیرد البته نمی‌خواهم بگویم این ماجرا ناشی از عقده‌گشایی بوده است.

سلیمانی ادامه داد: عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود و فرعی نبود. ما هر سال عملیات‌های زیادی داشتیم و عملیات کربلای ۴ هم از همان عملیات‌ها بود که در طول سال انجام می‌شد. ما برای این عملیات بیش از ۵ ماه کار کردیم اما مثل رمضان که موفق نبود و عملیات والفجر مقدماتی در این عملیات هم به موفقیت نرسیدیم.  

وی افزود: ما در طول جنگ عملیات‌های موفق و ناموفق زیادی داشتیم مثل عملیات رمضان که ناموفق شد. من در فضای مجازی دیدم که می‌گویند چرا عملیات لو رفت و آقای رضایی دستور عملیات دادند. یک منطق نظامی وجود دارد که در همه عملیات‌ها نسبتی از لو رفتگی وجود داشت. مثلا در والفجر ۸ ما یکی از غافلگیرکننده‌ترین عملیات‌ها را داشتیم؛ شب وقتی غواص‌های ما وارد آب شدند دشمن نورافکن روشن کرد و در کربلای ۵ نیز وقتی نیروها می‌خواستند وارد کار شوند، دشمن کاتیوشا ریخت. اگر چنین تصوراتی را در جنگ مدنظر قرار می‌دادیم نمی‌توانستیم هیچ عملیاتی انجام دهیم. پس نمی‌توان جلوی عملیاتی را گرفت که نزدیک به ۸ ماه زمان برده است.  

فرمانده سپاه قدس گفت: من فکر می‌کنم آقای رضایی می‌خواستند به این موضوع اشاره کنند که وقتی در کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ انجام شد دشمن فکر کرد عملیات قبل عملیات فرعی بود. البته ما موافق نبودیم و بحث می‌کردیم. وقتی خدمت آیت الله هاشمی رسیدیم و ایشان اصرار داشتند عملیات صورت بگیرد، من بحث داشتم که به دلیل چسبندگی دو عملیات این دو زمین برای دشمن آشنا است. خیلی از فرمانده ها مخالف بودند و فرمانده کل موافق بود و بعد مشخص شد که نظر ایشان درست بوده است. تصور دشمن بعد این عملیات این بود که عملیات اصلی همین کربلای ۵ است. دشمن به این جمع‌بندی رسید که کربلای ۴ عملیات فرعی بود اما با توجه به سرعتی که به خرج دادیم این تصور در دشمن به وجود آمد.

محسن رضایی قاسم سلیمانی عملیات کربلای چهار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر