کد خبر: 708240 A

رئیس کل دادگستری مازندران خبر داد:

رئیس کل دادگستری مازندران در مراسم افتتاح کانون اصلاح و تربیت استان گفت: آمار وصول زندانیان استان مازندران در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۱ بیش از ۲۵ درصد کاهش داشته که آماری بسیار ارزشمند است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام محمدعلی تقوی فرد در حاشیه جلسه شورای قضایی استان که با افتتاح کانون اصلاح و تربیت استان مازندران نیز همراه بود، از کاهش حدود ۱۵ درصدی میانگین موجودی مددجویان حاضر در زندان های مازندران نسبت به سال ۱۳۹۱ نیز خبر داد و افزود: این رقم در حال حاضر به ۷۵۰۰ نفرکاهش یافته است.

رئیس شورای قضایی استان مازندران با اشاره به آمار زندانیان نسبت به جمعیت استان، ادامه داد: در سال ۹۱ از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان ۲۸۲ زندانی داشتیم که این رقم در حال حاضر با ۱۹ درصد کاهش به ۲۲۰ نفر رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد همچنین درصد متهمین تحت قرار در سال ۱۳۹۱ را ۳۳ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم در حال حاضر به عدد ۱۸ درصد کاهش یافته است.

رئیس کل دادگستری استان مازندران در ادامه از کاهش آمار حضور مددجویان در زندان خبر داد و افزود: طی پنج سال اخیر، دوهزار و ۸۰۰  زندانی جرائم غیرعمد از طریق ستاد دیه استان آزاد شدند.

حجت الاسلام والمسملین تقوی فرد با بیان اینکه طی پنج سال اخیر بیش از ۱۷ هزار پرونده به شورای حل اختلاف زندان های استان ارجاع شده است، گفت: از این تعداد، ۱۴ هزار پرونده مختومه شده است؛ در سال ۹۷ نیز یکهزار و سیصد و یازده پرونده به این شورا وارد و یکهزار و سیصد پرونده مختومه شده است.

رئیس شورای قضایی استان مازندران خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر، تمام مکاتبات اداره کل زندان های استان مکانیزه شده و سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی به صورت منظم در این اداره کل مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان مازندران در ادامه آمار محکومین مالی حاضر در زندان های استان( به غیر از مهریه) را ۴۷۵ نفر اعلام کرد و گفت: ۳۹۴ نفر نیز برای عدم پرداخت مهریه در زندان های استان حضور دارند که باید برای حل مشکلات این افراد نیز چاره اندیشی شود.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد همچنین در ابتدای جلسه با تسلیت ارتحال حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: ایشان از علمای حامی انقلاب و مقام معظم رهبری بودند و بنده حدود هشت سال به صورت ویژه در درس خارج فقه و اصول ایشان حضور داشتم؛ ایشان در هوشمندی علمی کم نظیر بودند و ویژگی های منحصر به فردی داشتند.

مدیرکل زندانهای استان مازندران نیز در این جلسه گفت: ساخت کانون اصلاح و تربیت استان مازندران از سال ۱۳۸۸ توسط اداره کل راه و شهرسازی آغاز شد که احداث آن تا پایان سال ۹۵ و صرف اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، ۵۰ درصد پیشرفت داشت.

علی اکبر غفاریان افزود: از سال ۱۳۹۶ اداره کل زندان های استان ساخت این مجموعه را بر عهده گرفت و طی ۵/۱ سال با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، این کانون کامل و آماده بهره برداری شد.

وی با اشاره به فعالیت کانون اصلاح و تربیت استان، ادامه داد: در راستای طبقه بندی مددجویان، زندانیان کمتر از ۱۸ سال در این مرکز نگهداری می شوند.

غفاریان افزود: برای این مجموعه ساختار زندان در نظر گرفته نشده و مددجویان با حضور روان شناس و مددکار به عنوان مربی در این مکان که مشابه یک دبیرستان شبانه روزی است، حضور دارند.

لازم به ذکر است معاونین دادگستری استان مازندران، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، اعضای شورای قضایی مازندران، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و جمعی از مدیران ستادی استانداری مازندران در این مراسم حضور داشتند.

رئیس کل دادگستری مازندران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر