کد خبر: 707939 A

شمخانی در دیدار با عبدالله عبدالله:

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه برنامه‌های خود در سفر به کابل، با رییس اجرایی افعانستان دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار امیر دریابان علی شمخانی با توجه به اهمیت روابط ایران و افغانستان در راستای تامین منافع دو کشور و امنیت و ثبات منطقه، افزایش سطح همکاری در همه زمینه‌‌‌ها را خواستار شد.

وی با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح در افغانستان با رویکرد درون افغانی هرگونه اقدام برخلاف این روند را آسیب زدن به امنیت و ثبات افغانستان دانست.

دبیر شورای عالی امنیت با اشاره به اقدامات خصمانه امریکا علیه کشورهای مستقل، راهبرد آمریکا در منطقه را سلطه دائمی با غارت حداکثری و هزینه حداقلی ذکر کرد و اظهار داشت: راه‌‌اندازی جنگ‌‌‌‌های نیابتی و ایجاد گروه‌‌های تروریستی - تکفیری و حمایت مستمر از آنان در همین راستا برنامه‌‌‌‌ریزی شده است.

شمخانی برنامه‌‌‌‌ریزی جامع، همکاری مستمر و هماهنگی نزدیک کشورهای منطقه برای ریشه کردن زمینه‌‌های ایجاد و گسترش ترویسم را اقدامی اصولی برای مقابله با تروریسم توصیف و تصریح کرد: برگزاری اولین کنفرانس امنیتی منطقه‌‌ای با حضور مشاوران و دبیران امنیت ملی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان در تهران گام مهمی بود که در این زمینه برداشته شد.

وی با اشاره به اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط تهران، کابل اظهار امیدواری کرد با پیگیری و اجرای توافقات این سفر شاهد فصل نوینی از روابط و همکاری‌‌های دو کشور باشیم.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در این ملاقات با استقبال از تعاملات سازنده نهادهای امنیتی دو کشور تصریح کرد: مهمترین چالش امروز افغانستان وجود چالش‌های امنیتی نگران‌‌کننده است و غلبه بر این وضعیت نیازمند همکاری مشترک و مساعی سازنده مجموعه همسایگان برای ایجاد ثبات و امتیت در افغانستان است.

وی با اشاره به تلاش گروه‌های تروریستی شناخته‌‌شده در افغانستان برای استفاده از ابزار خشونت و خون‌ریزی به منظور تحمیل اراده خود به دولت قانونی این کشور خاطرنشان کرد: انتخابات پارلمانی افغانستان نشان داد که اراده سیاسی مردم ما تنها باید از طریق صندوق‌های رای و بدون فشار و تهدیدات تروریستی بروز و ظهور پیدا کند.

رییس اجرایی افغانستان امنیت پایدار را اصلی‌‌ترین نیاز منطقه و بستر رشد و شکوفایی اقتصادی و رفع محرومیت ملت‌های رنج دیده دانست و ابراز داشت: ما از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تهدید تروریسم و بازگرداندن ثبات و ارامش به متطقه استقبال می‌کنیم. 

عبدالله عبدالله علی شمخانی ایران و افغانستان رابطه ایران و افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر