کد خبر: 707171 A

پاپی‌زاده در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

نماینده مردم دزفول از جلسه نمایندگان استان‌های جنوبی کشور با رئیس‌جمهور برای بررسی مسکل آب این استان‌ها خبر داد.

عباس پاپی‌زاده با حضور در جمع خبرنگاران درباره اعتراض نمایندگان استان‌های جنوبی کشور هنگام ورود رئیس‌جمهور گفت: دلیل اعتراض ما انتقال آب است که امروز به یکی از اقدامات تخریبی محیط زیست در کشور تبدیل شده است.

نماینده مردم دزفول خاطرنشان کرد: در دهه‌های گذشته دولت دست به انتقال آب از یک حوزه به حوزه‌های دیگر آبریز زده است؛ همین مساله موجب تخریب بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌ها شده است.

وی ادامه داد: قرار شد بعداز پایان اظهارات رئیس‌جمهور در مجلس جلسه‌ای با او برای بررسی موضوع آب داشته باشیم.

نماینده مردم دزفول افزود: بعداز ظهر امروز هم نشست‌های جداگانه‌ای نیز با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خواهیم داشت تا درباره مشکلات ایجاد شده به بحث و گفت‌وگو بپردازیم.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که موضوع انتقال آب به یکی از اقدامات تخریبی محیط زیست تبدیل شده است، تاکید  نشان کرد: متاسفانه در دهه‌های گذشته از طرق مختلف اقدام به انتقال آب بین حوضه‌ای شده است و این باعث از بین رفتن رژیم طبیعی رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها شده است که اولین اثر مخرب آن را در دریاچه ارومیه و با سدسازی و انتقال آب دیدیم.

وی افزود: بعد از آن نیز استان خوزستان دچار نابودی شده و علاوه بر این تالاب‌ها و دریاچه‌های زیادی در سطح کشور از جمله استان خوزستان خشک شده است.

پاپی زاده با بیان این که خوزستان تبدیل به کانون ریزگرد در کشور شده است، اضافه کرد: در حال‌ حاضر ۲۲ استان دیگر تحت تاثیر این ریزگردها قرار دارند و این به این معناست که ما تصمیم گیری خوبی در مورد منابع آب نگرفته‌ایم. متاسفانه وزارت نیرو و دستگاه های ذی ربط هم حاضر به جبران موضوع نیستند.

وی گفت: بودجه نیز شرایطی دارد که امکان انجام کارهای جدید در زمینه انتقال آب وجود ندارد، اما به دلیل برخی از فشارهایی که به دولت وارد تصمیمات اشتباه تکراری در حال وقوع است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه به نظرات کارشناسی و آمایش سرزمین، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست برای جلوگیری از بروز مشکل در زمینه منابع آبی، خاطر نشان کرد: ما تجارب تلخی در زمینه انتقال آب داریم که گریبان کشور را گرفته است. در حالی که در دنیا انتقال آب بین حوضه‌ای ردشده و کشورهای توسعه یافته در این زمینه  کار نمی‌کنند.

پاپی زاده با اشاره به اعتراض نمایندگان استان های کرمانشاه، کردستان، لرستان و خوزستان نسبت به موضوع انتقال آب، یادآور شد: حتی نمایندگان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نسبت به انتقال آبی که قرار است از دریاچه محدود و بسته‌ای مانند خزر رخ دهد به شدت معترض هستند. فعالان محیط زیست نیز با این موضوع مخالف هستند و این موضوع اثبات شده است. ما در گذشته هم تجاربی در این زمینه  داریم و می بینیم که اتفاقاتی در حوزه محیط زیست رخ داده است که ناشی از این تصمیمات غلط در زمینه انتقال آب است.

تالاب رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی مشکلات نماینده مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر