کد خبر: 706521 A

علیرضا بیگی در نطق میان دستور:

یک نماینده مجلس تاکید کرد: آقای روحانی پرونده خصوصی‌سازی در دولت شما سراسر ابهام است چنانچه واگذاری صنعت ماشین‌سازی تبریز به فردی فاقد اهلیت، با تخلفات بسیار و پرونده اخلال در نظام ارزی کشور از مصادیق بارز یک افتضاح بزرگ به شمار می رود که از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، احمد علیرضا بیگی در جلسه علنی صبح امروز  مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به قرارگیری در آستان فصل بررسی لایحه بودجه، گفت: قرار بود رئیس جمهور امروز لایحه بودجه ۹۸ را تقدیم مجلس کند اما مقرر شد در جلسه آتی این اتفاق بیفتد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ دیوان محاسبات، دولت مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان به همراه یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون دلار را از محل فروش نفت، گاز و خوراک پتروشیمی ها به حساب صندوق توسعه ملی واریز نکرده از این رو دولت باید تکلیف این عدم واریز را در لایحه بودجه مشخص کند و کمیسیون تلفیق آن را بررسی کند.

وی افزود: ۶۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال جوانان در اختیار دولت قرار گرفته بود و بنا به گزارش دیوان محاسبات عملکرد ۸ ماهه دستگاه های اجرایی صرفا ۵ هزار میلیارد تومان بوده که کمتر از ۱۰ درصد است؛ همچنین مجلس شورای اسلامی نیز مجوز برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت اشتغال در مناطق روستایی و عشایری را به دولت داده بود که این منابع از سال گذشته در اختیار دولت بوده است.

علیرضابیگی در ادامه با بیان اینکه این موارد جزء حقوق موکلین ما است، عنوان کرد: آنها انتظار دارند بتوانند درآمدی از رهگذر این قوانین به دست آورند اما فریادرسی برای آنها نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با طرح این پرسش که مبنای قانونی ۲۰۰ هزار تومانی که به درآمدهای زیر ۳ میلیون تومان به ادعای دولت در نظر گرفته و پرداخته شده چیست، اظهار داشت: در کدام بند از قانون بودجه ۹۷ در این خصوص به دولت مجوز داده شده و این پول از کجا آمده و آیا مردم می توانند در مورد این پول در ماه های آتی حساب باز کنند؟ اینها موضوعاتی است که نشان می دهد دولت در موضوع شفافیت بودجه دارای کاستی است که باید مورد توجه مجلس باشد.

وی همچنین با اشاره به ماده ۹ قانون برنامه ششم توسعه که دولت را مکلف به شفافیت و رعایت قانون برگزاری مناقصات و انجام معاملات از طریق سامانه الکترونیکی کرده است، گفت: دولت باید اقدامات خود را در این خصوص شفاف کند و بگوید چرا همه چیز محرمانه است؛ توتال آمد و رفت اما قرارداد آن شفاف نبود و این شرکت اخیرا به واسطه پرداخت رشوه ۶۰ میلیون دلاری برای برنده شدن در قراردادی در پروژه توسعه میادین گازی پارس جنوبی، ۵۰۰ هزار یورو محکوم شده و پیش از این نیز در ستاد ضد فساد آمریکا به پرداخت ۳۹۸ هزار دلار محکوم شد.

علیرضا بیگی اضافه کرد: امروز این سوال مطرح است که این چه وضعی است که رشوه دهنده در اروپا و آمریکا محکوم می شود و یک شرکت در پرونده کرسنت در نروژ محکوم می شود اما در داخل کشور خبری از مجازات و محاکمه رشوه گیرندگان نیست و معرفی نمی شوند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس همچنین تصریح کرد: امروز کسی در رأس وزارت رفاه است که انتصاباتش بدون توجه به ابرچالش نظام جمهوری اسلامی صورت می گیرد و مبنای انتصابات افکار حزبی و تأمین منابع برای انتخابات پیش رو است لذا این انتصابات خطای محض است و با این تفاسیر نمی توان امیدی به ترمیم وضعیت بازنشستگان داشت در حالی که بازنشستگان لشگری و کشوری همسان سازی را مطالبه جدی خود می دانند.

وی در ادامه خطاب به رئیس جمهور بیان داشت: شما اکثریت الزامات FATF را از سال ۹۵ انجام داده اید و امروز مشخص شده اجرای همین الزامات کشور را قفل کرده و با همین الزامات جلوی ورود طلا و ارز را گرفتید و اکنون برای به رسمیت شناختن این تخلفات اصرار بر تصویب CFT دارید از این رو شما مقصر اصلی از بین رفتن ارزش پول ملی هستید که امروز چهار پنجم آن از بین رفته و گرانی کمر مردم را خم کرده که حاصل سیاست های نادرست اقتصادی شما است اما باز هم آدرس غلط می دهید.

علیرضا بیگی ادامه داد: مردم اختیار چاه های نفت، جنگل ها، معادن و دریاها را به دولت داده اند تا از رهگذر کوشش و مجاهدت دولت رونقی در زندگی خود مشاهده کنند و به آینده امید داشته باشند اما امروز علامت های سوال جدی در حوزه کارآمدی دولت نزد افکار عمومی به وجود آمده است.

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس در ادامه اظهار داشت: خجالت آور نیست جلوی چشم دولت ۱۰ ها میلیون لیتر سوخت از طریق لوله های متعدد زیر دریا قاچاق می شود؟ آقای زنگنه چرا کارت سوخت را به هم زدید آیا این کار عملا همدستی با قاچاقچیان تلقی نمی شود؟ چه اقدامی برای جلوگیری از تاراج ثروت ملت ایران صورت گرفته است؟ آقای روحانی پرونده خصوصی سازی در دولت شما سراسر ابهام است چنانچه واگذاری صنعت ماشین سازی تبریز به فردی فاقد اهلیت، با تخلفات بسیار و پرونده اخلال در نظام ارزی کشور از مصادیق بارز یک افتضاح بزرگ به شمار می رود که از قوه قضاییه خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه مجلس باید دولت را به ریل صحیح خدمتگذاری به مردم بازگرداند، عنوان کرد: امروز مجلس در برابر یک سوال جدی قرار دارد که آیا مجلس می خواهد سرمایه اجتماعی خود را حفظ کند یا خیر اما برخی موارد این سرمایه را مورد سوال قرار داده و برداشت عمومی این است که مجلس موافق شفافیت نیست چرا که آمریکا و اروپا حق دارند از گزارش منابع مالی ما مطلع شوند اما مردم نمی توانند از آرای وکلای خود آگاه باشند و مجلس با شفافیت آرا مخالفت کرده است.

برخی نمایندگان ورود به خط ویژه را حق خود می دانند در حالی که ورود ممنوع است

علیرضا بیگی در ادامه با بیان اینکه برخی نمایندگان ورود به خط ویژه را حق خود می دانند در حالی که ورود ممنوع است، اظهار داشت: باید احترام به حقوق مردم را از مقام معظم رهبری یاد بگیریم اما زمانی که وزیر در آستانه استیضاح در کمیسیون مربوطه حضور پیدا نمی کند می تواند با ۱۹۶ رأی به وزارت کار و رفاه اجتماعی راه پیدا کند و این در حالی است که پرونده تخلفات وی بر اساس گزارش های کمیسیون صنایع در صحن مطرح و به مرجع قضایی ارسال می شود.

وی افزود: امروز بعد از گذشت ۳ سال نتیجه قوه قضاییه و مجلس هنوز نتیجه پرونده سانحه قطار تبریز-مشهد اعلام نشده و مردم به ویژه بازماندگان حادثه به دنبال علت سهل انگاری دو قوه بوده و موضوع را از اینجانب پیگیری می کنند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان از قوه قضاییه به خاطر آرای صادره در خصوص مفسدان اقتصادی تشکر و خاطرنشان کرد: از سرعت عمل یک شعبه قضایی که پرونده تخلف شورای شهر تبریز را رسیدگی کرد سپاسگذاری می کنم.

 

 

علیرضابیگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر