کد خبر: 705602 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دموکراسی در جمهوری اسلامی یک مفهوم بزک کرده نیست و به طور واقعی اجرا می‌شود و اتکاء ما به مردم است و از همین رو در مقابل تهدیدها قدرتمندیم.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی که به استان هرمزگان سفر کرده است، امروز (پنجشنبه ۲۹ آذر) طی سخنانی در جمع طلاب شیعه و سنی در حوزه علمیه آل‌البیت گفت: ابتدا تبریک می‌گویم بابت شهری که از نظر شهرسازی شرایط خوبی دارد و در کنار این موضوع وحدت علمی و عملی در آن مشاهده می‌شود و امام جمعه اهل تشیع و تسنن به این نکته به خوبی اشاره کردند و اینها نشانگر عمق مدنیت در این شهر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی اینقدر بر وحدت تأکید کردند نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است و حقیقت فرق مختلف اهل سنت و تشیع اختلاف زیادی با هم ندارد و در اصول و فروع ضروریه اختلافی بین آنها وجود ندارد و دامن زدن به اختلافات به جهل برمی‌گردد و مقدار زیادی از این اختلاف افکنی‌ها کار سرویس‌های اطلاعاتی دشمنان است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری تصریح کرد: ملاحظه می‌کنید ایشان چقدر روی این نکات تأکید دارد و رفتار حضرت آیت‌الله سیستانی در نجف نیز نشان‌دهنده اهمیت وحدت است و برخی افراد مغرض و خطاکار با ایجاد اختلاف دنبال هدف دیگری هستند و البته مردم این موضوع را درک می‌کنند و رهبران نیز مسائل منطقه را به خوبی می‌شناسند و قطعا کسانی که به دنبال ایجاد اختلاف جهت مسئله‌سازی برای جمهوری اسلامی هستند، توفیق نمی‌یابند.

لاریجانی تأکید کرد: ما در جمهوری اسلامی به هیچ وجه دنبال نزاع با هیچ کشوری نیستیم و همواره هم دست دوستی به سمت کشورهای همسایه دراز کردیم، چه از سعودی‌ها گرفته چه کشورهای کوچک منطقه و معتقدیم بین کشورها هر چقدر روابط صمیمانه وجود داشته باشد به نفع اسلام است اما اینها نباید انتظار داشته باشند که ما از مسیر غلط آنها حمایت کنیم و وقتی جنگی علیه مردم  مظلوم یمن راه می‌اندازند یا اگر با صهیونیست‌های دشمن اسلام دست دوستی می‌دهند ما آنها را تأیید کنیم و به آنها توصیه می‌کنیم آنها به این سمت‌ها نروند چرا که به ضرر آنها است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من سوال می‌کنم این کشورها از جنگ یمن چه عایدی داشتند، این همه به مردم فقیر تهاجم شد، چه عاید آنها شد. اگر فکر می‌کنند می‌توانند سرزمینی را فتح کنند، بدانند که یمنی‌ها اهل از دست دادن خاک نیستند. علاوه بر این عصر ما هم عصر بزن دررویی نیست و عصری نیست که با اشغال نظامی مردم تبعیت کنند. ماجراجویی و تروریست درست کردن جواب نمی‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه وحدت بین فرق مختلف اسلامی باعث توسعه اسلام می‌شود، گفت: اینکه کسی فکر کند اجتماع جدیدی ایجاد کند و بتواند تهدیدی علیه جمهوری اسلامی باشد اشتباه می‌کند. ایران کشور بزرگی است، کشوری است که امکانات عمیقی دارد و از یک نیروی انسانی متخصص و انرژی پایدار بهره می‌برد و تجربه جنگ ۸ ساله را دارد و نیروهای نظامی ایران با مانور به آمادگی نرسیده‌اند بلکه دلیرانه جنگیدند و نیروهای آب دیده‌ای هستند و نیرویی که ۸ سال ایستاد نیرویی پایدار و استوار است.

لاریجانی ادامه داد: تصور کنید زمانی صدام دائم شهرهای ما را موشک‌باران می‌کرد و ما امکاناتی برای مقابله با آن نداشتیم و تنها برخی کشورهای محدود به ما کمک‌هایی می‌کردند و در مقابل همه دنیا پشتیبان صدام بودند ولی ما توانستیم با قدرت، ایستادگی و شجاعت، جنگ به این بزرگی را پیش بریم و امروز ایران خیلی مقتدرتر از آن زمان است و اینکه گاهی برخی‌ها علیه توان موشکی حرف‌های بغض‌آلود می‌زنند به خاطر قدرت کشورمان است و ما امروز صاحب این تکنولوژی شدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اشراف اطلاعاتی نیروهای نظامی ما از سطح بالایی برخوردار است و از همه تحرکات مطلع هستند و امنیت امروز ایران مرهون همین نیروهایی است که در سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی فعالند و دشمن تصور نکند با حرف‌های پنهانی و جلسات مختلف دل ایران خالی می‌شود، این کشورها کوچکتر از آنند که با این حرف‌ها دل ما را خالی کنند؛ چرا که یک کشوری که متکی بر مردم است و از یک استراتژی روشنی برای ایجاد صلح در منطقه برخوردار باشد ازاین مسائل هراسی ندارد.

وی با اشاره به اظهارات وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در مورد مواضع ترامپ گفت: تیلرسون نقل کرده بود که علت اینکه گاهی رئیس جمهور عجیب و غریب آمریکا ترش حرف می‌زند، تخریب روحیه کشورها است و در مورد کره شمالی نیز این موضوع صدق می‌کرد، ما هیچ‌گاه قصد تحرک در کره شمالی را نداشتیم اما جوری حرف زدیم که آنها عقب‌نشینی کنند، اما ایرانیان انسان‌های فکوری هستند با این حرف‌ها جا نمی‌زنند.

لاریجانی افزود: اصل حرکت ایران در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی ایجاد صلح و امنیت در منطقه است اما در راه غلط مشارکت نمی‌کنیم و ظرفیت جمهوری اسلامی ظرفیت بالا و خوبی برای ایجاد صلح و امنیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ظرفیت هرمزگان برای رشد و توسعه ظرفیت بالایی است، گفت: برخی مسائلی که مسئولین منطقه مطرح کردند قابل حل است، من در مورد مسئله گازرسانی به وزیر نفت تأکید خواهم کرد که این کار سریع‌تر انجام شود و بنای ما این است که گازرسانی در شهرها و روستاها به نتیجه برسد. همچنین اینکه این منطقه ظرفیت بالای بندری دارد نیز نکته مهمی است و ایجاد زیرساخت‌ها برای اینکه بندر قوی ایجاد شود خواسته مسئولین است و اگر حمایتی در این زمینه لازم است نامه‌ای تنظیم شود و من آن را پیگیری کنم.

وی تصریح کرد: در خصوص مشکلات صیادان نیز پیشنهاد امام جمعه پیشنهاد مطلوبی بود که استانداری صیادانی که معیشت اصلی آنها کار صید است را شناسایی کند و اجازه کار به آنها را بدهد و امور آنان را ساماندهی کند و اگر مجدد نیاز به پیگیری است من به وزیر جهاد موضوعات را منتقل خواهم کرد و در مورد تبدیل بندر لنگه به منطقه ویژه اقتصادی هم باید عرض کنیم اگر بتوانیم بخش خصوصی را در این زمینه فعال کنید، ما حمایت می‌کنیم تا این بخش هم به سامان برسد و در سایر بخش‌ها نیز امکانات توسعه‌ای خوبی در منطقه وجود دارد و حتما ما مورد حمایت قرار می‌دهیم و از کسانی که وارد عرصه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌شوند، حمایت می‌کنیم و مسئله آب نیز مسئله دیگری است که البته در همه کشور وجود دارد ولی دولت فعالانه در مسیر حل مشکلات شما در این منطقه گام برمی‌دارد و آب شیرین را از بخش خصوصی با قیمتی حدود مترمکعبی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کند و به مبلغ ۵۰۰ تومان در اختیار مشترکین قرار می‌دهد.

لاریجانی ادامه داد: این هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر است و اگر این منطقه بخواهد حیات داشته باشد باید آب داشته باشند البته مزیت بندر لنگه و شهرهای بندری این است که در کنار آب هستند و احداث پروژه‌های آب شیرین‌کن مشکلات زیادی را از آنها مرتفع می‌کند اما در برخی نقاط و در مرکز کشور این امکانات وجود ندارد و امیدوارم با بهره‌گیری از وجود نمایندگان فعالی که شما در این منطقه دارید سال‌های آینده سال‌های شکوفایی برای شما باشد.

لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر