کد خبر: 704599 A

افغانستان از معافیت هند از تحریم‌های علیه ایران که توسط ایالات متحده برای پروژه بندر چابهار صادر شده است، استقبال می‌کند.

به گزارش ایلنا، افغانستان اعلام کرد که از معافیت هند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پروژه بندر چابهار، استقبال می‌کند.

محمود صیقل، نماینده دائمی افغانستان به شورای امنیت گفت: ما از همکاری و انعطاف‌پذیری شریک استراتژیک خود قدردانی می‌کنیم، ایالات متحده با همکاری افغانستان، هند و بندر چابهار را از تحریم‌ها معاف کرده است.

وی در ادامه افزود: بندر چابهار یک دروازه مهم برای دسترسی تجاری به دریا است که اقیانوس هند و افغانستان، آسیای مرکزی را به هم پیوند می‌دهد.

هند ۵۰۰ میلیون دلار در پروژه بندر چابهار در ایران سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق به افغانستان متصل می‌شود.

علیرغم دشمنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ایران، ایالات متحده مجبور به اعطای معافیت به چابهار برای ارسال کمک‌های هند به افغانستان شد؛ جایی که واشنگتن در جنگ ۱۷ ساله علیه طالبان، القاعده و متحدان آنها بارها سرزنش شده است.

بدون دسترسی به چابهار، افغانستان مجبور خواهد شد تنها به پاکستان برای عبور از دریا متکی باشد.

ماه گذشته، واشنگتن محدودیت‌های شدیدی در روابط تجاری با ایران اعمال کرد و تهدید کرد مجازات سختی علیه کسانی که این تحریم‌ها را نقض کنند اعمال خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در ماه گذشته اعلام کرد که معافیت بندر چابهار در راستای کمک‌های هند برای بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان است. این فعالیت‌ها برای حمایت مداوم از رشد و کمک‌های بشردوستانه افغانستان حیاتی است. هند ۱.۱ میلیون تن گندم را از طریق چابهار به افغانستان فرستاده است چراکه این منطقه خشکسالی شدیدی را تجربه کرده است.

 

ایالات متحده ایران هندوستان هند چابهار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر