کد خبر: 703057 A

کرباسچی:

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: برای رسیدن به وحدت ملی، راهی غیر از انتخابات آزاد وجود ندارد. نباید فقط حاکمیت بگوید انتخابات آزاد است. از همه زبان‌‌‌ها و حیطه های جغرافیایی کسانی باید بیایند و در یک بحث کارشناسی شرکت و نهایتا با رای آزاد و بدون فشار انتخاب شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، غلامحسین کرباسچی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان که به موضوع بررسی منافع ملی اختصاص داشت، گفت: از سال‌ها قبل که کسانی در مملکت برای مبارزه قد علم کردند، فکر می‌‌کردند برای منافع مردم کار می‌‌کنند. برخی احزاب، اسم حزب را دارند و مدرن هم هستند، ولی یک نوع قوم‌‌‌گرایی بر آنها حاکم است. آیا منافع ملی را یک مرجع تقلید یا علمای جمع شده در مجلس خبرگان یا مجمع تشخیص تعیین یا سازمان‌‌ها تعیین می‌کنند؟

وی با اشاره به عدم حضور دبیرکل حزب موتلفه در این مراسم اظهار داشت: اگر آقای حبیبی بودند مناقشه ای با ایشان داشتیم، مناقشه در این بود که زمانی در این کشور یک سازمان محرمانه قیام می کرده که اینها یا معتقد بودند یا مسلمان یا غیر مسلمان بودند، به هرحال فکر می‌‌‌کردند که منافع ملی در این است که شروع به ترور افرادی کنند که به زعم آنها خلاف منافع ملی کشور بودند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه کتاب‌‌هایی از سازمان مجاهدین خلق منتشر شده که نفرات اولیه آن به نفع مردم کار می‌‌کردند و شاید برخی‌‌هایشان هم انگیزه دینی و ملی داشتند، تصریح کرد: جمع‌‌‌بندیشان بر این بود که منافع ملی در ترور افراد است. یک وقتی موتلفه اسلامی مدعی هست و زمانی فداییان اسلام فکر می‌‌کردند اگر فردی از عناصر خاص را ترور کنند، منافع ملی تامین می‌شود. ریشه های این اندیشه ممکن است به زمان‌‌‌های معاصر هم برسد و جمع‌‌‌‌هایی فکر کنند که ترور فیزیکی یا شخصیتی در کشور منافع ملی را تامین می‌کند. 

کرباسچی ادامه داد: گاهی دیدگاه‌‌‌های مذهبی هم اینطور است. مثلا فکر کنیم که یک هژمونی کامل برای دیدگاه خاص مذهبی جدای از اعتقادات داشته و آن حاکم شود و بقیه را حذف کنیم. حتی مسائل دینی و اعتقادی منهای بحث اعتقاد شخصی برای تامین منافع ملی است و مهم است که به این توافق برسیم که منافع ملی چیست.

وی با تاکید بر اینکه تجربه امروز دنیا نشان می دهد منافع ملی را نه یک فرد به عنوان حاکم یا رئیس‌‌جمهور یا نخست‌‌وزیر و نه حتی یک حزب به تنهایی تعیین نمی‌کند، خاطرنشان کرد: برخی متفکران غربی می‌‌‌‌گویند احزاب مانع حاکمیت عمومی‌‌‌اند و می‌‌‌گویند وقتی یک حزب حاکم می‌‌‌‌شود منافع دیگران را تامین نمی‌‌کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: برای رسیدن به وحدت ملی، راهی غیر از انتخابات آزاد وجود ندارد. نباید فقط حاکمیت بگوید انتخابات آزاد است. از همه زبان‌‌‌ها و حیطه های جغرافیایی کسانی باید بیایند و در یک بحث کارشناسی شرکت و نهایتا با رای آزاد و بدون فشار انتخاب شوند.

غلامحسین کرباسچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر