کد خبر: 702564 A

موسوی لارگانی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به استعفای دسته جمعی نمایندگان این استان گفت: بیش از پنج میلیون نفر دارند در این استان زندگی می‌کنند وقتی توجهی به خواسته‌های این پنج میلیون نفر یا نمایندگان این پنج میلیون نفر نشود قطعا ماندن در مجلس خیلی توجیه ندارد.

ناصر موسوی لارگانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره وضعیت آب استان اصفهان به استعفای نمایندگان این استان اشاره کرد و گفت: بحث استعفا اینطور نیست که به یکباره انجام شده باشد. ما قبلا در جلسه شورای عالی استان اعلام کرده بودیم که اگر دولت فکری برای آب استان اصفهان نکند، نمایندگان استان استعفا می‌دهند.

به جای تخصیص بودجه برای آب اصفهان برخی ردیف‌ها هم حذف شده است

وی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور اظهار کرد: آقای روحانی در تبلیغات دو دوره انتخاباتی خود و مخصوصا در دوره دوازدهم در اردیبهشت‌ماه ۹۶ رسما به مردم اصفهان قول داد و گفت این‌دفعه نوبت مردم اصفهان است و آب در زاینده رود جاری می‌شود، الان نزدیک به دو سال است که از آن وعده‌ای که داده شده می‌گذرد و هیچ قدمی برای آب استان برداشته نشده است. ما از جاری شدن آب در زاینده‌رود قطع امید کرده‌ایم اما آب آشامیدنی مردم استان اصفهان به مخاطره افتاده است.

این نماینده اصولگرای مجلس دهم یادآور شد: ما سامانه دوم آبرسانی به بیست و چهار شهرستان استان اصفهان را در دستور کار داشتیم. اوایل امسال یعنی چندماه پیش به منظور اینکه مبلغی برای آب رسانی‌ها و حتی آب آشامیدنی در لایحه بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شود، خدمت آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه رسیدیم که قول‌های مساعدی هم دادند و حتی چند روز قبل از اینکه بودجه نهایی شود، عنوان شد باز هم نشست داشته باشیم و استاندار و تعدادی از نمایندگان با ایشان جلسه گذاشتند اما متوجه شدیم که هیچ بودجه‌ای را در نظر نگرفتند و حتی بعضی از ردیف‌هایی هم که بوده حذف شده است و ما چاره‌ای جز اینکه استعفا بدهیم، نداشتیم.

کشاورزی در استان اصفهان نابود شده است/ ماندنمان در مجلس توجیه ندارد

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به این سوال که «اگر اعتراض شما به دولت است آیا استعفا از مجلس ضربه‌ای به نهاد قانون‌گذاری نخواهد بود؟ و آیا این اقدام اعتراضی شما متوجه مجلس نخواهد شد» عنوان کرد: ما به مجلس اعتراض نکردیم اما نمایندگان وظایفی دارند و یکسری انتظاراتی هم مردم دارند. کسانی که موکلین این نمایندگان هستند و به اینها رای دادند انتظار دارند از حق آن‌ها دفاع شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: الان کشاورزی در استان اصفهان نابود شده است. کشاورزی پیشکش، صنعت پیشکش، اما بیش از پنج میلیون نفر در این استان زندگی می‌کنند وقتی توجهی به خواسته‌های این پنج میلیون نفر یا نمایندگان این‌ها نشود قطعا ماندشان در مجلس خیلی توجیه ندارد.

درخواست استفعادهندگان از لاریجانی

موسوی لارگانی تصریح کرد: نوزده نفر از نمایندگان استعفا دادند، طبق آیین‌نامه و قانون مجلس باید در اولین جلسه رسمی و علنی، رئیس مجلس این استعفا را اعلام وصول کند، سپس در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. هر نماینده مستعفی نیم ساعت وقت دارد از مواردی که به دلیلش استعفا داده دفاع کند دو نماینده به عنوان مخالف استعفا هم صحبت می‌کنند سپس برای هر نماینده مستعفی رای‌گیری می‌شود اگر مجلس رای بدهد آن موقع استعفا قانونی و پذیرفته شده است و اگر رای ندهند، استعفا قابل قبول نیست.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس ابراز داشت: یکی دوتا از همکاران که استعفای دست جمعی را تحویل آقای لاریجانی دادند از ایشان خواسته‌اند که اگر می‌خواهند نمایندگان از خواسته‌ای که دارند صرف‌نظر کنند و پافشاری بر استعفا نداشته باشند، این موضوع را  بررسی کنند؛ اگر حق با نمایندگان و مردم اصفهان است قبل از اینکه بودجه به مجلس بیاید یا قبل از اینکه نهایی شود این موضوع را رسیدگی کنند.

اگر گرد و غبار تالاب گاوخونی بلند شود، تهران را هم تهدید می‌کند

وی با بیان اینکه مشکل ما بحث آب آشامیدنی استان اصفهان است، اظهار کرد: زاینده رود و تالاب گاوخونی برای کشور دارای اهمیت است یعنی اگر تالاب گاوخونی روزی گرد و غبارش بلند شود نه فقط اصفهان بلکه تهران را هم تهدید می‌کند چون گرد و غبار آن سمی است و باعث مشکلاتی برای کشور می‌شود لذا احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی لازم و ضروری است اما الان اولویت آب آشامیدنی است.

نماینده مردم فلاورجان هشدار داد: اگر آب اشامیدنی نباشد، قطعا مردم کوچ می‌کنند. اصفهان استانی استراتژیک برای کشور است، الان بعد از تهران بیشترین بودجه را به خزانه واریز می‌کند یعنی صنعتی که در اصفهان هست و صادراتی که از اصفهان دارد انجام می‌شود مهم است اگر آب آشامیدنی و آبی که مورد نیاز صنعت و ششاورزی است از بین برود باعث می‌شود که از آنجا کوچ کنند. وقتی مهاجرت کردند کشور به مخاطره می‌افتد.

رئیس مجلس ورود و این مشکل را برطرف کند

موسوی لارگانی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید دولت و مجلس این مشکل را حل خواهند کرد یا اینکه نمایندگان استان اصفهان باید به اقدامات دیگری روی بیاورند، اظهار کرد: پیش‌بینی خودم این است با توجه به اینکه شما هم در صحبتتان اشاره کردید اگر نوزده نمانده که امضا کرده‌اند از مجلس خارج شوند این تقریبا برای مجلس یک ضربه‌ای است و شاید در هیچ دوره‌ای چنین مساله‌ای پیش نیامده باشد، انتظار من این است که رئیس مجلس ورود کند و این مشکل را برطرف کند.

استان اصفهان اصفهان بودجه دولت صنعت کشاورزی لایحه بودجه مهاجرت روحانی لاریجانی کوچ کمبود آب استعفا موسوی لارگانی زاینده رود تالاب گاوخونی بی آبی آب رسانی آب آشاميدني
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر