کد خبر: 701780 A

در پی حوادث و ناآرامی‌های اخیر فرانسه و سرکوب معترضان موسوم به جلیقه زرد، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بیانیه‌ای خطاب به سازمان‌های بین‌المللی و دولت فرانسه منتشر کرد.

 

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی
حوادث اخیر پاریس و شهرهای دیگر فرانسه از جهت مقابله خشونت‌بار پلیس و نیروهای امنیتی این کشور با مردمی که در مواجهه با بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌های غیرقابل تحمل به پا خاسته‌اند؛ تاسفبار، خطرناک و نگران‌کننده است.
دولت فرانسه که خود را متعهد به مقررات و کنوانسیون‌های حقوق بشر اعلام کرده است، باید اولا؛ هرچه زودتر کسانی را که تظاهرات‌کنندگان را به قتل رسانیده و مضروب کرده‌اند، تحت پیگردِ شفاف قضایی قرار داده و برای اطلاع‌رسانی نتایج آن در مجامع بین‌المللی، گزارش‌های کاملی ارائه دهد.
ثانیا؛ دستگیری‌های وسیع و بی‌قاعده‌ای که عملا مصداق دستگیری خودسرانه و دسته‌جمعی است، هرچه زودتر متوقف شود.
ثالثا؛ دولت فرانسه باید نسبت به دیکتاتوری سکولار، لیبرال سرمایه‌داری پاسخگو باشد و اجازه دهد مردم این کشور نظرات خود را به راحتی اعلام کنند.
ما از شورای حقوق بشر سازمان ملل انتظار داریم، مقدمات تعیین گزارشگر ویژه برای اتفاقات اخیر فرانسه را در دستور کار فوری خود قرار دهد و همچنین از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهیم که حوادث ناگوار جاری را به‌طور منظم زیرنظر داشته و گزارش‌های مربوطه را برای آگاه‌سازی افکار جامعه بین‌الملل اعلام نماید.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر