کد خبر: 701768 A

ظریفیان:

معاون وزارت علوم در دولت اصلاحات تاکید کرد: امید جامعه همچنان به دانشگاه است. در عرصه‌‌های جدید با گفتمان جدید کمک کنیم که دوباره به احمدی‌‌نژاد برنگردیم جایی که باید هشداد دهد، دانشگاه است. این فرصت را نباید بگذاریم خاموش شود. این چهار و نیم میلیون دانشجو فرصت طلایی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، غلامرضا ظریفیان در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس گفت: ما پیش از انقلاب با چند گفتمان مواجه بودیم؛ یکی گفتمان چپ و دیگری جنبش ملی که در زمان دکتر مصدق شکل گرفت. در تظاهرات حمایتی دکتر مصدق شش هزار نفر شرکت می‌‌کنند و بعد گفتمان اسلامی را داریم.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تاریخ ٩٠ ساله انقلاب را بنویسیم اگر جنبش دانشجویی را خارج کنیم، بخش قابل توجهی از تحولات را نادیده گرفته‌‌ایم، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب، جنبش دانشجویی تحت تاثیر جنگ قرار گرفت و در رتبه‌‌‌بندی شهدای کشور، شهدای دانشجو رتبه دوم را دارند. بعد جنگ در دوره سازندگی، دوباره جنبش دانشجویی در قالب تحکیم وحدت احیا می‌‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: آیت‌‌الله هاشمی در این دوره دانشگاه آزاد را تاسیس می‌‌کند. در دوره دوم، اولین تعارض را بین جنبش دانشجویی و دولت می‌بینیم. در سال ٧٦، جنبش دانشجویی با هر قرائتی با دو دال مرکزی مبارزه با امپریالیسم و عدالت‌‌‌خواهی، ناباورانه - علیرغم اینکه در دولت دوم سازندگی به محاق رفته بود - در فضای ٧٦ به صحنه آمد و نقش بسیار زیادی در موفقیت رهبر اصلاحات داشت.

ظریفیان با بیان اینکه تا ١٨ تیر ٧٨ اتفاق عظیمی در فضای دانشگاهی رخ داد، تصریح کرد: قبل آن زمان، دو هزار تشکل در دانشگاه شکل گرفته بود و بیش از چهار هزار و ٥٠٠ نشریه دانشجویی تاسیس شد. دو اتفاق تا پیروزی انقلاب رخ داد. جمعیت دانشجویی ١٧٠ هزار نفر بود اما در ابتدای سال ٧٦ این جمعیت دو برابر شد. بعد دوم خرداد، ما با انفجار درخواست‌‌‌های صنفی مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه از سال ١٣١٣ جنبش دانشجویی معطوف سیاست است اما از دوم خرداد، با انقلاب در فناوری از فضای سیاست‌‌محور به فضای جامعه‌‌محور رفتیم، خاطرنشان کرد: واقعه ١٨ تیر ٧٨ که تکلیف لایه‌‌های زیرین آن همچنان مشحص نیست که در دو سال قبل هیچ درگیری نداشت، شوک بزرگی را به بدنه دانشگاه وارد کرد. پرسش این است که چرا این اتفاق افتاد.

معاون وزارت علوم در دولت اصلاحات افزود: البته جنبش دانشجویی دیگر پیام اصلی‌اش عدالت‌‌خواهی نبود و آزادی را ترجیح می‌‌داد. دوره آقای خاتمی سپری شد، دوره مهرورزی آمد و نگاه به فعالیت دانشجویی تهدید بود و بسیاری از تشکل‌‌ها منحل شدند.

ظریفیان با بیان اینکه در دوره احمدی‌‌نژاد بسیاری از وظایف ذاتی دانشگاه از وزارت علوم گرفته و به نهادهای دیگری داده شد، ابراز داشت: علیرغم این بی‌‌مهری‌‌ها در دولت تدبیر و امید، دوباره دانشگاه به صحنه آمد و علیرغم همه هزینه‌‌ها دوباره موتور محرک شد. در دور دوم هم علیرغم اینکه در دور اول دانشگاه اولویت نبود و اولویت برجام بود، باز هم در دور دوم به دلیل نگاه تعهد اجتماعی دانشجو به صحنه آمد که امروز می‌‌شنود دیدید نتیجه نداد.

وی با بیان اینکه دولت البته به دلیل اینکه اختیاراتش را گرفته بودند، نتوانست کار خاصی انجام دهد و یک اتحادیه اصلاح‌‌طلب هم نتوانست مجوز بگیرد، عنوان کرد: از دیدگاه من جنبش دانشجویی همچنان زنده است چراکه مسائل ما همچنان زنده است و مهمترین مسئله، امید و اعتماد است. امید جامعه همچنان به دانشگاه است. در عرصه‌‌های جدید با گفتمان جدید کمک کنیم که دوباره به احمدی‌‌نژاد برنگردیم جایی که باید هشدار دهد، دانشگاه است. این فرصت را نباید بگذاریم خاموش شود. این چهار و نیم میلیون دانشجو فرصت طلایی است.

غلامرضا ظریفیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر