کد خبر: 700788 A

معاون مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری:

معاون مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: اگر بخواهیم اراده سیاسی در مبارزه با فساد را در کشورمان تحلیل کنیم؛ در بخش مطالبات در شرایط خوبی هستیم اما در بخش راهکار و روند مبارزه با فساد همچنان دچار مشکل هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، ابراهیم حاجیانی در همایش «مبارزه با فساد در ایران؛ نظام‌‌‌مند یا موردی» در سخنرانی خود با عنوان «اراده سیاسی در مبارزه با فساد» گفت: اول باید بگوییم فساد ذاتا نظام‌‌‌‌‌مند است. ویژگی اصلی فساد شبکه‌‌‌ای بودن آن است و سلسله مراتب و سازماندهی دارد. این شبکه‌‌‌ها همچنین تا تحقق کامل هدف فعالیت می‌‌‌‌کنند.

وی با بیان اینکه آنچه در مطالعات شبکه‌‌‌ای مطرح می‌شود پیوند این شبکه‌‌‌‌ها است، اظهار داشت: البته این بررسی نباید موجب یاس شده و همچنین نباید نادیده گرفته شود. همه عناصر موجود در شبکه فساد در سطح بالاتری به هم پیوند می‌خورند و نظام‌‌‌مند است. صحبت درخصوص فساد باید مبتنی بر دانش باشد که در غیر این صورت احساسی می‌‌‌شود.

این استاد جامعه‌شناسی با بیان اینکه تحلیل شبکه‌‌ای فساد هم به کار تحلیل می‌‌‌آید و هم به کار مقابله کمک می‌‌‌‌کند، تصریح کرد: مفهوم اراده سیاسی اینجا مطرح می‌‌‌شود که ما با فساد نظام‌‌مند و تو در تویی مواجه هستیم. در ادبیات سیاسی دو، سه پارامتر برای سنجش اراده سیاسی مطرح می‌‌‌شود که چند بعد مهم دارد. یکی مطالبه و درخواست است یعنی کسب اراده سیاسی دارد که به صورت فعال عمل کند و نه منفعل و قبل از آنکه رسانه و نخبگان بپردازند، پیشاپیش آنها حرکت کند و بعد تبدیل این مطالبه به جریان مبارزه با فساد است.

حاجیانی ادامه داد: همچنین اگر آنها که تدبیر می‌‌‌کنند، راهکارها و تکنیک‌‌‌ها برای شناسایی فساد را مورد توجه قرار ندهند، دچار مشکل می‌‌‌شوند. بعد بعدی نیز تعهد است تا این راهکارها تبدیل به کار اجرایی و قانون شوند که البته این مسئله در کشور ما با تاخیر مواجه است و نظام حقوقی همواره عقب است و به دنبال پدیده‌‌‌ها در حال دوندگی است. 

وی افزود: ما در تدوین و پیاده کردن قوانین با مشکل مواجه هستیم. به عنوان جمع‌‌بندی می‌‌گویم اگر بخواهیم اراده سیاسی در مبارزه با فساد را در کشورمان تحلیل کنیم؛ در بخش مطالبات در شرایط خوبی هستیم اما در بخش راهکار و روند مبارزه با فساد همچنان دچار مشکل هستیم.

فساد ابراهیم حاجیانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر