کد خبر: 700512 A

لاریجانی:

رئیس مجلس گفت:‌ رفتارهای ترامپ، عمل به نظام‌های حقوق بشری را له کرده است و رفتار وی باعث شده که کشورها از این نوع مدیریت جهانی ناامید شوند

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا ، علی لاریجانی در دومین اجلاس روسای شش کشور افغانستان، پاکستان، روسیه، ترکیه و چین ، گفت: این دومین اجلاسی است که  در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه اقتصادی در بین کشورهای عضو تشکیل می‌شود.

رئیس‌مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آقای روحانی تشکر می‌کنیم همچین از روسای محترم کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه نیز کمال تشکر را دارم.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس مذکور گفت: دوستان و همکاران این اجلاس‌های منطقه‌ای یک دلیلی دارد اگر نگاهی به صحنه‌های  بین‌المللی داشته باشیم مشاهده می‌کنیم که شورای امنیت به وظایف خودش عمل نمی‌کند.

لاریجانی ادامه داد:  بسیاری از این جنگ‌های منطقه‌ای چه در عراق و چه در لیبی و دیگر کشورهای منطقه مصوبه شورای امنیت نبوده است.

وی افزود: تحریم‌های یک جانبه که آمریکا انجام می‌دهد هیچ کدام مصوبه شورای امنیت نیست؛ چه در مورد سوریه چه در مورد ایران  و چه در دیگر کشورها ، یعنی این نهادهای بین‌المللی وظیفه‌شان را انجام نمی‌دهند.  

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صحنه یک جانبه‌گرایی که رئیس‌جمهور آمریکا در سال‌های اخیر به وجود آورده است یک امر بسیار خطرناکی است که ارزش‌های انسانی که سال‌ها برایش مبارزه شده و به نظام حقوق بشر تبدیل شده را به این وسلیه تجاری‌سازی می‌کند.

وی ادامه داد: رفتارهای ترامپ، عمل به نظام‌های حقوق بشری را له کرده است و رفتار وی باعث شده که کشورها از این نوع مدیریت جهانی ناامید شوند

لاریجانی خاطرنشان کرد: نکته سوم این است که کشورهایی مانند آمریکا و دیگر کشورها در منطقه عامل گسترش تروریسم شدند، می‌گویند که با تروریسم مبارزه می‌کنیم اما در عمل از ابزار تروریسم استفاده می‌کنند. وضعیت را ما هم در سوریه و هم در عراق دیده‌ایم، این سه عامل باعث شده کشورهای منطقه برای ساماندهی همکاری خودشان نظام‌های منطقه‌ای را طراحی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همکاری ایران و  ترکیه در مسئله سوریه نمونه موفقی از این مدل بوده است.   

وی تاکید : باید روی مسئله تروریسم تاکید کنیم و من امیدوارم که روش‌هایی که دوستان عزیزمان در افغانستان آغاز کرده‌اند بتواند در سامان‌دهی وضعیت امنیت منطقه‌ای موثر باشد.

رئیس مجلس با اشاره به حضور ایران در منطقه گفت: چه در مسئله سوریه و چه در مسئله عراق ما با درخواست دولت آنها در این کشورها حضور داشتیم و به کمک آنان شتافتیم که تروریسم در آنجاها از بین برود این وظیفه را نسبت به همه جاهای دیگر احساس می‌کنیم و از این ساختارهای منطقه‌ای استقبال می‌کند.

لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر