کد خبر: 700335 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی با نایب رئیس مجلس ملی جمهوری خلق چین که برای حضور در دومین کنفرانس رؤسای مجالس شش کشور آسیایی برای مقابله با تروریسم به ایران سفر کرده است، دیدار و گفت‌‌‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در این دیدار، با اشاره به نقش مهم چین در شرایط پیچیده کنونی منطقه و بین‌‌الملل گفت: خوشبختانه روابط ایران و چین در سطح بالایی قرار دارد و رایزنی‌‌های سیاسی دو کشور در سطوح مختلف نشاندهنده عمق روابط است.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ برجام از سوی سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ بعد از خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: اگر آمریکا تخلف کند و سایر کشورهای عضو اقدامی نکنند، برجام فایده‌‌ای برای ایران نخواهد داشت از این‌‌‌رو نقش شما، روسیه و کشورهای اروپایی در حفظ پیمان هسته‌‌ای بسیار مهم ارزیابی می‌‌شود.

رئیس مجلس ادامه داد: همکاری‌‌های شش کشور ایران، چین، پاکستان، ترکیه، روسیه و افغانستان در مقابله با تروریسم بسیار مهم است به ویژه اینکه آمریکا طی سال گذشته اقدام به انتقال تعداد زیادی از داعشی‌‌ها به افغانستان کرده که می‌‌تواند مجددا همان دردسری را که در عراق و سوریه به وجود آورد در مناطق دیگری از آسیا به وجود بیاورد.

چین برای حفظ برجام تلاش می‌کند

چن زو، نایب رئیس مجلس ملی جمهوری خلق چین ضمن ابلاغ سلام رئیس کنگره ملی خلق چین و تشکر از پذیرایی گرم جمهوری اسلامی و با اشاره به نقش ریاست مجلس در سیاستگذاری در حوزه‌‌‌های مختلف، تصریح کرد: حفظ ثبات و تقویت همکاری‌‌های تجاری در حوزه عملیاتی مهم بوده و امیدواریم با تلاش کشورها، کنفرانس مجالس شش کشور با موفقیت برگزار شود.

وی سفرهای دوجانبه میان ایران و چین را در ارتقای سطح روابط مثمر ثمر دانست و خاطرنشان کرد: علی‌رغم وضعیت خاص منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی، هدف چین برقراری روابط درازمدت با ایران است و امیدواریم با همکاری با طرف ایرانی همکاری‌‌ها در حوزه منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی را افزایش دهیم.

نایب رئیس مجلس ملی چین ضمن ابراز حمایت چین از توافق هسته‌‌ای ابراز داشت: چین برای حفظ برجام تلاش کرده چراکه ایران طی سال‌‌ها بزرگترین شریک تجاری چین بوده و تفاهم‌‌نامه‌‌های همکاری زیادی میان دو کشور وجود دارد.

چن زو از تمایل چین برای سرمایه‌‌گذاری در حوزه های مختلف در ایران خبر داد و بیان کرد: چین در پروژه‌‌های عمرانی مختلفی در ایران حضور دارد و قطعا مشکل همکاری‌‌های بانکی را که دغدغه ایران است، پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به موضوع کنفرانس شش کشور آسیایی برای مقابله با تروریسم یادآور شد: در سال‌‌های اخیر ایران و چین همکاری‌‌های خوبی برای مبارزه با تروریسم داشته‌‌اند.

نایب رئیس مجلس ملی چین ادامه داد: لازم است پارلمان‌‌‌های دو کشور در حوزه تبادل تجربیات و قانونگذاری‌‌ها به خصوص اصلاح قوانین فیمابین و امضای تفاهم‌‌نامه‌‌های بیشتر با یکدیگر همکاری بیشتری داشته و در این زمینه اقدام عملی صورت دهند.

چن زو درباره موضوع روابط دو کره عنوان کرد: همکاری‌ها میان کره جنوبی و شمالی افزایش یافته و چین همواره خواستار برقراری ثبات در شبه جزیره کره است و در این راستا اقدام می‌‌کند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر