کد خبر: 700270 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نهادهای بین‌المللی در ارزیابی کشورها دقیقا به وجود بسترها، قوانین و سازوکارهای اجرایی مقابله با پولشوئی توجه می‌کنند تا نفس وجود جرم پولشوئی، تاکید کرد: تلاش برای ایجاد ساختار مبارزه با پولشویی، نقطه قوت نظام است.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌های خاص، ظرف چند هفته اخیر با ارائه تحلیل‌‌‌هایی از مطالب بی‌‌اساسی که خود نقل کرده‌‌اند، نتیجه گیری کرده‌‌اند که ارزیابی منفی نهادهای بین‌‌المللی درخصوص کارائی مقررات و بسترهای فنی مربوط به مبارزه با پولشوئی در کشور به ادعای وجود جرم پولشوئی در کشورمان ربط دارد، گفت: همانگونه که اشاره کردید متاسفانه برخی رسانه‌‌ها با نقل قول اظهارات به طور ناقص یا عمدا مخدوش یا حتی با انتشار مطالب ساختگی تلاش دارند تا بر اساس آن تحلیل و نتیجه‌‌گیری کرده و به مقصود سیاسی خود دست یابند.

وی با تاکید بر اینکه بارها بیان شد که وجود پولشوئی در کشور ما مانند سایر کشورها، موضوع قابل انکاری نیست، اظهار داشت: آنچه که اهمیت دارد وجود اراده مبارزه با جرائم مالی و پولشوئی است که این اراده از میزان حساسیت همه اقشار مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران به خوبی قابل درک است. قانون، ساختارها و رویه‌‌‌ها در این خصوص از بیش از یک دهه گذشته اجرایی شده و مقابله با جرائم پولشوئی مطابق قوانین داخلی از سوی دستگاه‌های ذیربط با جدیت در حال پیگیری است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: نهادهای بین‌‌‌‌‌المللی در ارزیابی کشورها دقیقا به وجود بسترها، قوانین و سازوکارهای اجرایی مقابله با پولشوئی توجه می‌‌‌‌کنند تا نفس وجود جرم پولشوئی در هر کشور و به هر میزان که قوانین و بسترها فراگیر و مؤثر باشند، کشورها در موقعیت بهتری در ارزیابی‌‌های این نهادها قرار می‌‌‌گیرند و این موضوع ارتباطی به نفس وجود جرم در کشور مورد نظر ندارد.

قاسمی ادامه داد: برای مثال همانگونه که وجود قوانین، دستگاه‌های مجری قانون و اعلام کشف موارد کلان قاچاق مواد مخدر نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران و همه دست‌‌‌‌اندرکاران مبارزه با مواد مخدر در کشور است، وجود ساختارهای قانونی و سازوکارهای مبارزه با جرم پولشوئی و هرگونه هشدار در مورد وجود این جرائم و ضرورت مقابله با آن، به عنوان اراده حکومت و نقطه قوت کشور در برخورد با اینگونه جرائم است.

پولشویی بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر