کد خبر: 700263 A

در دومین روز از اجلاس دولت‌های عضو دیوان کیفری بین‌‌‌‌المللی مطرح شد؛

سفیر ایران در لاهه تاکید کرد: لازمه موفقیت دیوان بین‌المللی کیفری، عدم اعمال استاندارد دوگانه و عدالت گزینشی است.

به گزارش ایلنا، جمهوری اسلامی ایران در دومین روز از هفدهمین اجلاس دولت‌های عضو دیوان کیفری بین‌‌‌‌المللی که با حضور هیأت‌های نمایندگی کشورهای عضو و ناظر در لاهه برگزار شده است، ضمن تشریح دیدگاه‌ها و نظرات خود نسبت به آخرین تحولات و رویکردهای این دیوان از تهدید آمریکا علیه دیوان بین‌‌‌‌المللی کیفری ابراز تاسف کرد.

علیرضا جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران و سرپرست هیأت ایرانی شرکت‌کننده در این اجلاس طی سخنانی، نظرات و مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

وی با اشاره به بیستمین سالگرد تصویب اساسنامه دیوان کیفری بین‌‌‌‌‌المللی موسوم به اساسنامه رم، تاسیس دیوان کیفری بین‌‌‌‌المللی را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم جامعه بین‌المللی برای تعقیب، محاکمه و مجازات مرتکبین جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت، جنایت نسل کشی و جنایت تجاوز برشمرد.

سفیر کشورمان در هلند ادامه داد: صلح و عدالت به عنوان دو ارزش مهم جهانی، از طریق دیوان کیفری بین‌‌‌‌‌المللی مورد توجه همزمان قرار می‌‌گیرد. صلح دائم با استقرار عدالت، معنا و مفهوم می‌‌‌یابد.

جهانگیری افزود که دیوان زمانی می‌‌‌تواند در راستای اهداف و اصول خود موفق شود که به هیچ عنوان در مظان اعمال استانداردهای دوگانه و عدالت گزینشی قرار نگیرد و به عنوان نهادی قضایی بین‌‌‌‌المللی، به‌‌‌طور مستقل و به دور از اغراض سیاسی فعالیت کند.

وی با اشاره تلویحی به رویکرد دولت ترامپ و حملات اخیر برخی مقامات آمریکایی علیه دیوان کیفری بین‌‌المللی، گفت: متاسفانه به رغم اهمیت این نهاد قضایی بین‌المللی، ما شاهد اظهارات مخدوش‌‌‌‌کننده برخی مقامات یکی از دولت‌ها در تضعیف جایگاه دیوان و تهدید قضات و مقامات دیوان به تحریم و بازداشت بوده‌ایم.

سرپرست هیأت ایرانی با اشاره به تلاش‌های اخیر دیوان کیفری بین‌‌‌المللی برای رسیدگی قضایی به جنایات صورت گرفته در برخی از کشورها اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت فلسطین نزد دیوان آزمونی را پیش روی این نهاد بین‌‌المللی قضایی قرار داده است و انتظار می‌‌‌رود دیوان پاسخ لازم را برای استقرار عدالت همانند دیگر وضعیت‌ها و پرونده‌های مطروحه ارائه کند.   

جهانگیری در بخش پایانی سخنرانی خود به فعالیت‌های مختلف ایران در خصوص دیوان کیفری بین‌‌‌المللی اشاره و بر اهمیت تعاملات بین جمهوری اسلامی ایران و این دیوان تاکید کرد.

وی با تبیین فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی نهادهای دانشگاهی و حقوقی ایران در تولید ادبیات مربوط به حقوق کیفری بین‌المللی به ویژه دیوان کیفری بین المللی، بر انجام رایزنی‌های انجام شده بین وزیر امور خارجه و دادستان دیوان و دیدار و ملاقات‌های اعضای کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس شورای اسلامی در دیوان اشاره کرد.

کشورهای عضو ضمن ایراد سخنرانی طی دو روز گذشته در این اجلاس با تاکید بر استقلال و بی‌طرفی و غیر سیاسی بودن دیوان به موضوعاتی مهمی چون ضرورت رسیدگی قضایی به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و همچنین جنایات جنگی رخ داده در افغانستان، رسیدگی قضایی به جنایات علیه بشریت در رابط با مسلمانان روهینگا اشاره کردند.

این اجلاس از ۱۴ آذر  آغاز شده و تا پایان هفته آینده ادامه خواهد داشت.

علیرضا جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر