کد خبر: 700137 A

کشورهای عضو اوپک در خصوص آینده قیمت نفت و کاهش تولید نفت در آینده در وین دیدار می‌کنند.

به گزارش ایلنا، الجزیره با اشاره نشست اعضای اوپک در وین نوشت: انتظار می‌رود سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موافقت کنند تا تولید نفت را  به منظور حمایت از قیمت نفت کاهش دهند.

نمایندگان کشورهای تولیدکننده نفت جهان روز پنجشنبه در وین، پس از کاهش اخیر قیمت‌ها دیدار خواهند کرد.

ساعت‌ها قبل از جلسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از اوپک و متحدانش خواست تولید نفت را بالا ببرد تا قیمت‌ها در آینده افزایش نیابد.

ترامپ گفت که امیدوار است اوپک تولید نفت را محدود نکند، چراکه جهان نمی‌خواهد قیمت‌های بالای نفت را ببیند.

اما اوپک و شرکای آن، که بیش از نیمی از تولید نفت در جهان را تشکیل می‌دهند، در حال برنامه‌ریزی برای کاهش تولید هستند که می‌تواند به افزایش قیمت نفت منجر شود.

«محمد بن حمد الرمحی» وزیر نفت عمان روز چهارشنبه گفت: ما کاهش تولید خواهیم داشت. نظرات او توسط همتای نیجریه‌ای‌اش تایید شد

این در حالی است که حجم این کاهش مشخص نیست اما عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت جهان، قصد دارد تولید خود را تنها در حدود ۱.۳ درصد کاهش دهد.

عربستان سعودی امیدوار است که روسیه، یکی از مهمترین متحدان اوپک، تولید خود را با حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد اما روسیه به دنبال کاهش تا ۵۰ درصد مقدار فعلی است.

نمایندگان اوپک روز پنج‌شنبه گفتند که براساس سهم تولید ناخالص اوپک از روسیه، به طور مشروط برای کاهش تولید نفت، برنامه‌ریزی شده است.

پنج هیات از سازمان کشورهای صادرکننده نفت به رویترز گفتند که منتظر خبرهایی از روسیه هشتند چرا که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه روز گذشته -چهاشنبه- برای رایزنی با پوتین رئیس‌جمهور این کشور وین را به مقصد مسکو ترک کرد.

در این میان ایران امیدوار است از کاهش تولید معاف باشد چراکه با توجه به تحریم‌های آمریکا چنین سیاستی اقتصاد این کشور را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد.

بیژن نامدار زنگه در بدو ورود به وین گفت که تازمانی که تحریم های آمریکا علیه ایران لغو نشده است، ما (ایران) بایداز هر تصمیم درباره کاهش تولید، معاف باشیم.

اوپک ایالات متحده قیمت نفت کاهش تولید نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر