کد خبر: 700053 A

حسینی بو‌شهری:

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: احزاب باید شبکه‌های اجتماعی فعال در سراسر کشور داشته باشند. احزاب ما اساسنامه دارند اما در معرض افکار عمومی جامعه نیست و بسیاری از احزاب را با شخص می‌شناسند، نباید حزب را با یک شخص بشناسند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت الاسلام حسینی بو‌شهری عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی ضمن گرامیداشت میلاد رسول اکرم(ص) اظهار کرد: یکی از پرسش های اساسی این است که تحزب به معنای امروز آن در جهان معاصر در گذشته مسبوق به سابقه نبوده است. حزب و شیطان و حزب الله که در قرآن آمده با آنچه امروز در مورد حزب وجود دارد متفاوت است. حزب در گذشته به عنوان یک گرایش اعتقادی مطرح بوده اما امروز ساز و کاری است که در قوا و انتخابات نقش دارد و می‌تواند همگرایی ایجاد کند.

وی افزود: حزب موتلفه دارای پنجاه و پنج سال سابقه است. بر اساس اعتقادات و باورهای ما و شریعت مقدس اسلام که بر خاتم انبیا نازل شد، باور داریم که اسلام جهانی، جاودانی و جامع است لذا معتقدیم شریعتی که بر پیامبر نازل شد، همه ارزش‌های قانونی و... را می‌تواند تبیین کند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: ما معتقدیم پیامبر دارای چند مسئولیت کلیدی بود که به غیر از نبوت و دریافت وحی، نبی اسلام مسئولیت تبلیغ وحی و مسئولیت قضاوت بین مردم و مدیریت جامعه را بر عهده داشت. ما بر این باوریم که رسالت اداره جامعه بعد از پیامبر به امامان ما واگذار شده است، آن‌ها دریافت وحی نداشتند اما مسئولیت اداره جامعه را داشتند.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم تصریح کرد: در این مسیر در زمان غیبت امام چه کسی مسئولیت دارد؟ ما در مقابل چه کسانی باید مسولیت‌پذیر باشیم؟ ما چهل سال است که با پذیرش ولایت فقیه راهمان را ادامه داده‌ایم. حزب در غرب قائل به رای است اما اگر ما قائل به رای هستیم و اگر معتقدیم که امام می‌فرماید میزان رای مردم است، باید ببینیم آیا امام به طور مطلق این را بیان کرده‌اند؟

حسینی بوشهری گفت: ما نمی‌توانیم از واژگان قرآن برای حزب را امروز استفاده کنیم. آیا با مفهوم برون دینی می‌توانیم آموزه دینی از حزب ذکر کنیم؟ ما باید از حزب به عنوان ابزار استفاده کنیم. ما بعد از انقلاب، شوراها را به وجود آوردیم و شاید مجلس را در اسلام نداشته باشیم اما این تضارب آرا در بیان امیرالمؤمنین است.

وی خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک اصل بسیار مهم است که سه خصوصیت دارد یکی در حق الله یکی در حق شهروندان و دیگری درباره حکومت و قدرت است. احزاب می‌توانند درباره رابطه حکومت و مردم امر به معروف و نهی از منکر کنند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: بیعت در گذشته بوده است و امروز جای خود را به انتخابات داده است. احزاب هرچه دارند تقویت و هرچه را ندارند بر آن جامه عمل بپوشانند. احزاب باید شبکه‌های اجتماعی فعال در سراسر کشور داشته باشند. احزاب ما اساسنامه دارند اما در معرض افکار عمومی جامعه نیست و بسیاری از احزاب را با شخص می‌شناسند، نباید حزب را با یک شخص بشناسند.

وی تاکید مرد: احزاب ما نباید به گونه‌ای باشند که با افول قدرت‌ها منفعل شوند. حزب برای بقا باید، بینش سیاسی داشته باشد و به جامعه بینش سیاسی بدهد. چراغ بعضی حزب‌ها فقط در زمان انتخابات روشن می‌شود. احزاب باید برای تحقق آزادی با رسانه‌های گروهی ارتباط داشته باشند.حزب بدون ارتباط با رسانه همانند سرباز بدون اسلحه است.

حسینی بوشهری مجمع عمومی حزب موتلفه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر