کد خبر: 699804 A

در نامه‌ای به مازنی مطرح شد؛

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از طرحی با عنوان ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در ۳۳ ماده در سامانه قانونگذاری مجلس ارائه شده است انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا، سیده حمیده زرآبادی در نامه‌ای خطاب به احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره طرحی با عنوان ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در ۳۳ ماده در سامانه قانونگذاری مجلس ارائه شده است نوشت:  برخی از مواد این تحقیق غیر کارشناسی بوده و نیاز به بازنگری دارد که در پیوست به تفصیل موارد و مشکلات احتمالی ناشی از مصوب شدن این مواد شرح داده خواهد شد. 

وی افزوده است: شایسته از در صورت بررسی طرح مذکور در کمیسیون فرهنگی مواد مطروحه بازنگری و اصلاح گردد.  در صورت عدم تغییر با این طرح مخالف بوده و تصویب آن را به صلاح کشور نمی دانم. 

زرآبادی پیش از این به عنوان یکی از نمایندگان امضاکنندگان طرح پیشنهادی درباره پیام‌رسان‌ها و فضای‌مجازی با بیان اینکه طرح مذکور هنوز راه زیادی برای تبدیل شدن به قانون را دارد، اظهار کرده بود: این طرح پیشنهادی می‌تواند خلاء قانونی در زمینه فضای مجازی را از بین ببرد و چارچوب مشخصی را در این زمینه ایجاد کند.

وی افزوده بود: متاسفانه در حال حاضر هیچ قانون مشخصی در فضای مجازی وجود ندارد و اگر تخلفی در این فضا صورت گیرد، با مجرمین طبق قانون مشخصی برخورد نمی‌شود و بیشتر برخوردها سلیقگی است که این نشان‌دهنده فقدان قانون در این زمینه است و بدون شک وجود قانون مصوب در حوزه فضای مجازی می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

این نماینده اصلاح‌طلب درباره الزام دریافت مجوز ادمین‌های کانال‌های پرمخاطب نیز مطرح کرده بود: ماده ۲۹ این طرح به این موضوع می‌پردازد و در آن آمده است که « فعالیت موثر در پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و خارجی مانند ایجاد کانال و گروه‌ها بدون مجوز ممنوع است و ایجاد یا اداره کانال‌ یا گروه‌هایی که با نقض غیرقانونی تدابیر مسدود‌سازی صورت می‌گیرد، مستوجب محکومیت حبس و یا جزای نقدی درجه ۸ است»  که در این بند هنوز هیچ تعریفی از فعالیت موثر مشخص نشده است و این یکی از ایراداتی است که وجود دارد.

photo_۲۰۱۸-۱۲-۰۵_۱۴-۴۰-۵۵

حبس رییس مجلس مجلس شورای اسلامی مشکلات کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر