کد خبر: 698818 A

دادگاه فدرال از سوم دسامبر، به شکایت خانواده برخی سربازان کشته و زخمی شده در جنگ عراق که ایران را به دست داشتن در این اتفاق متهم کرده‌اند، می‌پردازد.

به گزارش ایلنا به نقل از میلیتری تایمز، خانواده‌های نظامیان آمریکایی که در عراق کشته شده‌اند از ایران شکایت کردند. بر این اساس خانواده‌های ۱۵۰ تن از سربازان کشته و قطع عضو شده در جنگ عراق مدعی‌اند که عزیزان‌شان توسط تسلیحاتی هدف قرار گرفته‌اند

این پایگاه خبری با انتشار تاریخ، محل کشته شدن، نام، سن و علت مرگ این افراد در فهرستی مدعی شد که  این‌ها اسامی کسانی است که در عراق توسط سلاح‌های مورد تأیید ایران و در جریان حمله به ارتش ایالات متحده کشته و زخمی شده‌اند.

مقامات آمریکایی با تهیه فهرستی ۱۰۰ صفحه‌ای در اسناد دادگاه فدرال مدعی است که این آسیب‌های جسمی علاوه بر رنج قربانیان، زندگی همسران و خانوداه‌های قربانیان را تحت تاثیر قرار داده است.

این ادعاها و اسناد ساخته شده موضوع در جلساتی ۳ روزه در دادگاه فدرال و از روز دوشنبه آغاز می‌شود و مدعیان این شکایت در تلاش هستند که جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد دلار برای حمل اسلحه، تجهیزات نظامی، آموزش و پشتیبانی‌های دیگر  که مستقیما به مرگ یا زخمی شدن بیش از ۱۰۰۰ نیروی آمریکایی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ شده است، محکوم کند.

به اذعان این پایگاه خبری این دادگاه شبیه به محاکمات معمول که با آن آشنا هستیم، نیست؛ چراکه ایران هیچ وکیل مدافعی در دادگاه ندارد و هیچ هیئت منصفه‌ای هم وجود ندارد.

ایران جنگ عراق خانواده کشته و زخمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر