کد خبر: 698809 A

سرمست در نشست خبری:

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور گفت: فهرست ۲۰ گانه تشکل‌های سیاسی برای دریافت یارانه، امروز به خانه احزاب معرفی می‌شوند.

به گزارش ایلنا، بهرام سرمست در نشست خبری ظهر امروز خود در محل وزارت کشور گفت: در مرحله نخست ۵۱ حزب که مراحل تطبیق اساسنامه و مرامنامه خود با قانون جدید و انتخابات شورای مرکزی و بازرسان خود را طی کرده بودند به خانه احزاب معرفی کردیم.

وی ادامه داد: در این مرحله نیز فهرست ۲۰ گانه تشکل‌های سیاسی امروز به خانه احزاب برای دریافت یارانه معرفی می‌شوند.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب عنوان کرد: مرحله سوم اسامی هم پس از بررسی پرونده‌های احزابی که تشریفات تطبیق مرام نامه و اساسنامه خود را انجام داده و در کمیسیون تصویب شود معرفی خواهند شد.

وی به مواد ۱۴ و ۱۵ قانون احزاب اشاره و عنوان کرد: احزابی که مشمول این قانون می‌شوند مکلف هستند نسبت به ارایه گزارش مالی سالانه خود در موعد مقرر به دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اقدام کنند.

سرمست اظهارکرد: در این جلسه کمیسیون ۱۲ دستور داشتیم که در خواست حزب "راه ملت" برای ارائه مهلت شش ماهه جهت انجام اقدامات تاسیس یکی از آن‌ها بود که ادله هیات موسس برای تمدید سه ماهه براساس موضوع تبصره ۲ ماده سه قانون موافقت شد.

دبیرکمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور افزود: گزارش برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی و بازرسان حزب همبستگی ایران اسلامی مورد تصویب قرار گرفت و اصلاحات اساسنامه و مرامنامه هم که اعمال شده بود تصویب شد. جزییات این مصوبه به حزب متبوع ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه درخواست تاسیس حزب "مجمع ارمان خواهان واقع بین استان خراسان رضوی" مطرح شد، اظهار داشت: با توجه به اسامی که داده بودند با عنوان "مجمع اصولگرایان نواندیش خراسان رضوی" موافقت شد. موسسان باید اقدامات لازم را جهت تاسیس ظرف ۶ ماه انجام دهند.

سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور با اشاره به رسیدگی به پرونده چند تشکل اقلیت‌های دینی نیز گفت: با ترمیم هیات مدیره "انجمن اجتماعی ارامنه تهران" و با درخواست عضویت آقای "هنری جوآکیم" موافقت شد. تمدید پروانه انجمن زرتشتیان تفت و حومه، انجمن خیریه درمانی زرتشتیان، کانون دانشجویان زرتشتی، انجمن بانوان ارامنه دوست دار کلیسای تهران، انجمن زرتشتیان تهران و انجمن موبدان و موبدزادگان تهران انجام شد که البته جزییاتش به هریک از تشکل‌های اقلیت ابلاغ خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد حزبی وزارت کشور اظهار کرد: در اینکه احزاب ما فصلی و موسمی هستند باید آسیب شناسی کنیم که آیا مقصر بودن به دولت و وزارت کشور بر می‌گردد یا باید به ریشه آن در جامعه نگاه کنیم؟ احزاب را باید آسیب شناسی کرد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور خاطرنشان کرد: ما پاسخگوی عملکرد خود هستیم و در طول ۷ ماهه سال ۹۷ نسبت به ۹۶ ما به لحاظ کمی و کیفی بازده کمیسیون را ۷ برابر آمار داده ایم.

وی گفت: ما اجرای قانون احزاب را به حد دنبال کردیم و حتی از باب تساهل و تسامح شرایطی را فراهم کردیم که بتوانند کنگره‌های خود را برگزار کنند.

سرمست در پاسخ به سوالی درباره اینکه در بهترین حالت مبلغی حدود ۷ میلیون برای هر حزب در قالب یارانه احزاب اختصاص پیدا می‌کند، عنوان کرد: ما هیچ وقت ادعا نکردیم که یارانه‌ای دادیم که کل احزاب را نجات دادیم. ردیف بودجه اختصاص داده شده و امسال دو ملیارد تومان اختصاص یافته و تلاش می‌کنیم که سال بعد دو پنج یا ده میلیارد اختصاص یابد تلاش ما همواره برای تقویت و توسعه تحزب در کشور بوده است.

 

اصولگرایان دولت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر