کد خبر: 697631 A

چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاحهای شیمیایی در حالی با مخالفت آمریکا از تصویب سند اجماعی باز ماند که کشورهای عضو تقریبا به مراحل نهایی تصویب این سند نزدیک شده بودند.

به گزارش ایلنا، این کنفرانس که به ریاست سفیر السالوادر و با حضور دولت‌های عضو در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند برگزار شد، مذاکره پیش‌‌نویس سند نهایی را در دستورکار خود قرار داد و با وجود اختلاف‌‌‌نظرهای موجود رضایت اکثریت قاطع هیات‌ها را به عنوان سند اجماعی به دست آورده بود. 

با این وجود سفیر آمریکا نسبت به استقبال دولت‌‌‌‌‌های عضو از عضویت دولت فلسطین در این سازمان و عدم درج اتهامات غربیها علیه سوریه در مورد کاربرد سلاح شیمیایی اعتراض داشت و در عین حال تاکید کرد، اعطای وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید در سند نهایی گنجانده شود.

وی با اشاره به اینکه حصول اجماع نباید مانع توجه کامل به کاربرد سلاح شمیایی شود، ضمن تکرار برخی اتهامات علیه روسیه، سوریه، ایران و ونزوئلا نسبت به متن پیش‌‌‌نویس ابراز نارضایتی کرد و به دنبال آن برخی کشورهای غربی مثل کانادا، فرانسه و انگلیس نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند.

رایزنی‌‌‌‌های غیررسمی رئیس کنفرانس نیز نتوانست موافقت کشورهای فوق را به دست بیاورد.

رضا نجفی، مدیرکل صلح و امنیت بین‌‌‌‌المللی وزارت امور خارجه به عنوان نماینده کشورمان در سخنرانی پایانی این کنفرانس ضمن رد اتهامات آمریکا به عنوان بزرگترین کشور استفاده‌‌‌کننده از سلاح‌‌‌های کشتار جمعی و ناقض مقررات بین‌‌المللی از نقش مخرب این کشور در شکست کنفرانس انتقاد کرد. 

وی با بیان اینکه کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در ۲۰ سال گذشته براساس اصل «امنیت یکسان برای همه» که در قاعده اجماع تحقق یافته به خوبی کار کرده است، گفت: سیاسی کردن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس ویژه و رویکرد منفعت‌‌طلبی در تفسیر مقررات کنوانسیون شکاف خطرناکی را در ساختار سازمان ایجاد کرده که ممکن است به فروپاشی آن بیانجامد.

مدیرکل صلح و امنیت بین‌‌‌‌المللی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند اراده خود را از طریق دستکاری آیین کار (با رای کمتر از نصف) به طرف دیگر تحمیل کند، اظهار داشت: آمریکا به عنوان استفاده‌‌کننده از بیشترین تسلیحات کشتارجمعی از جمله تسلیحات شیمیایی و حامی این سلاح‌ها به ویژه رژیم صدام و گروه‌های تروریستی در مقامی نیست که راجع به اقدامات اعضا صحبت کند. آمریکا که با سیاست‌های مخرب و تفرقه‌‌افکنانه‌‌اش تمام تعهدات و رویه‌‌‌های بین‌‌المللی را نقض کرده، شایستگی آن را ندارد که به تصمیمات کنفرانس کشورهای عضو درباره انتخاب هیات رییسه ایراد وارد کند.

نجفی ادامه داد: با توجه به شکست این کنفرانس، در حال حاضر مهمترین مسئله آینده سازمان است. ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن کاربرد این سلاح‌ها توسط هر کس، در هر کجا و تحت هر شرایطی، به مفاد و روح معاهده پایبند بوده و برای ایجاد جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند. ما آماده‌‌‌ایم با دیگر کشورهای عضو که صادقانه به چندجانبه‌‌‌گرایی و همکاری معتقدند به صورت سازنده تعامل کنیم. باید از چالش‌ها درس گرفت و به سمت آینده‌‌ای موفق حرکت کرد.

وی رویکرد سیاست‌‌زده برخی کشورهای غربی را که سعی در تحمیل وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان را دارند و سعی می‌‌کنند خواسته‌‌های خود را به سازمان دیکته کنند را عامل اصلی شکاف در سازمان دانسته و هشدار داد که در صورت عدم اقدام به موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد.

مدیرکل صلح و امنیت بین‌‌‌‌المللی وزارت امور خارجه بر سیاست جمهوری اسلامی ایران با هدف گفت‌وگو و پیدا کردن راه حل مناسب جهت رفع این مشکل تاکید کرد.

در پایان به دلیل آنکه سند کنفرانس مورد اجماع دولت‌های عضو قرار نگرفته بود، رییس کنفرانس گزارش خود را ارائه و نشست با تایید گزارش رئیس کنفرانس به کار خود پایان داد.

رضا نجفی کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر