کد خبر: 697440 A

لاریجانی در بدو ورود به فرودگاه تهران مطرح کرد:

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای بین‌المجالس آسیایی تاکید کرد: دولت‌های آسیایی باید به سمت اجرای پیمان‌های پولی و همکاری‌های بانکی بروند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی شامگاه پنجشنبه پس از بازگشت از سفر خود به استانبول ترکیه که به منظور حضور در یازدهمین مجمع عمومی اتحادیه مجالس آسیایی صورت گرفته بود، در بدو ورود به فرودگاه تهران درباره دستاوردهای این سفر گفت: این سفر که تنها 24 ساعت به طول انجامید، برای شرکت در مجمع بین‌‌‌المجالس آسیایی بود که متشکل از برخی کشورهای آسیایی از جمله کشورهای مهمی همچون روسیه، چین، پاکستان و هندوستان است.

وی ادامه داد: پیش از این نیز جلساتی تحت عنوان کمیته‌‌‌‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی برگزار و بررسی‌‌‌های خوبی در این حوزه‌‌ها صورت گرفته بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمرکز کار بین‌‌المجالس آسیایی بر همکاری‌‌های اقتصادی است، اظهار داشت: پیشنهادهای خوبی در این حوزه مطرح شد که دولت‌‌‌‌ها باید به سمت اجرای آن بروند که پیمان‌‌های پولی و همکاری‌‌های بانکی یکی از مهمترین این مسائل است.

لاریجانی افزود: بعد از اجرای تحریم‌‌های آمریکا نسبت به کشورهای مختلف در ذهن بسیاری از کشورها این نکته به وجود آمده که باید راه‌‌های دیگری پیدا کنند لذا روی پیمان‌‌‌های پولی میان کشورهای آسیا در حال بحث و بررسی جدی هستند تا به ضابطه جدیدی برسند.

وی درخصوص همکاری‌‌ها در حوزه انرژی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از انرژی دنیا در منطقه آسیا است، همکاری‌‌ها در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین در این نشست‌‌ها درباره استفاده از فناوری میان کشورها و همکاری‌‌های محیط زیستی بحث‌های متنوعی صورت گرفت تا از ظرفیت کشورهای آسیایی استفاده شود.

​رئیس قوه مقننه به گفت‌‌وگوهای دوجانبه خود با رؤسای مجالس ترکیه و روسیه اشاره و خاطرنشان کرد: در دیدارهایی که با هیأت‌‌های پارلمانی روسیه و ترکیه داشتیم در زمینه همکاری‌‌‌های اقتصادی و برخی سرمایه‌‌گذاری‌‌ها بحث شد که پیگیری‌‌های خوبی نیز صورت گرفته بود.

لاریجانی اضافه کرد: جلسات مشترکی میان دو پارلمان ایران و روسیه برگزار می‌‌شود که بر این اساس گزارشی از پیگیری‌‌های نشست‌‌های دو سال گذشته در بلگراد ارائه شد که طی آن مشخص شده بود دو طرف در چه حوزه‌‌ای می‌‌توانند همکاری داشته و سرمایه‌‌گذاری کنند. همچنین پیشنهادات جدیدی هم ارائه شد.

وی یادآور شد: هیأت پارلمانی ترکیه نیز درباره فرصت‌‌هایی که می‌‌تواند باعث افزایش همکاری‌‌ها و رفع موانع توسعه روابط شود، صحبت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بین‌‌المجالس آسیایی ظرفیت کارهای مهمی را خواهد داشت، ابراز داشت: توقف ما در ترکیه کوتاه بود اما هیأتی که از نمایندگان مجلس در این کشور حضور دارند تا دو روز آینده که این اجلاس ادامه دارد، در جلسات مختلف آن شرکت می‌‌کنند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر