کد خبر: 696933 A

صالحی در وین:

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قویا باور دارد که وضعیت اجرایی برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی قابلیت اجرایی بودن اساسنامه آژانس، به ویژه بندهای دو و سه آن و نیز اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته‌ای است.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی در سخنرانی در کنفرانس وزرای علوم و فناوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز به مدت سه روز در وین برگزار می‌شود، بر اهمیت برگزاری این نشست تأکید کرد و گفت: جهان در یک مقطع حساسی قرار دارد؛ از یکسو شاهد روند اجتناب‌‌‌ناپذیر افزایش تقاضا برای کاربردهای هسته‌ای در کنار افزایش تمایل به اتکا به منابع ایمن و پاک واقعیت‌های زندگی امروزی هستیم و از سوی دیگر، چالش‌های آب و هوایی و بیماری‌های غیرقابل کنترل همانند سرطان در حال گسترش هستند.

وی ادامه داد: اینها در حالی است که گرسنگی و سوء تغذیه نیز همانند منابع آب و بهداشت و سلامت عمومی، به مرحله بسیار حساسی رسیده‌اند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه ظهور چالش‌ها در جهان امروز از ظهور اشکال مختلف مشارکت و همکاری برای دست و پنجه نرم کردن با این چالش‌ها از طریق به کارگیری پیشرفت‌های تکنولوژیکی، در حال سبقت و پیشی گرفتن است، اظهار داشت: برداشتن گام‌های مشترک و دسته‌‌‌‌جمعی برای رسیدگی به این چالش‌های نوظهور، از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون رئیس‌‌‌‌جمهور با بیان اینکه چشم بستن به این مسائل چالش‌‌برانگیز، گزینه کارآمدی برای هیچ یک از کشورها در جهان نیست، تصریح کرد: امیدوارم با تلاش‌هایی که به ابتکار و هماهنگی سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد، عناصر فرسایشی کیفیت زندگی بر روی زمین کنترل و یا حداکثر کاهش یابد.

صالحی به وظایف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قبال کشورها اشاره و خاطرنشان کرد: آژانس مطابق با اساسنامه‌اش موظف به کمک به کشورهای عضو در توسعه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بدون اعمال هرگونه تبعیضی است و باید زمینه‌های همکاری فنی را با توجه لازم به نیازها و اولویت‌های کشورها تقویت کند. از این طریق، به حصول اهداف توسعه پایدار از طریق تبادل دانش، تجربیات، فناوری و تجهیزات کمک کند.

وی ایجاد یک شبکه همکاری و اشتراک داده‌ها و اطلاعات تحت نظارت آژانس به عنوان ابزاری مناسب برای برآوردن نیازهای کشورهای عضو از طریق ارتقای همکاری‌های هسته‌ای یا منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف مرتبط با علوم و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را دارای اهمیت بالایی دانست و ابراز داشت: داشتن یک نقشه‌‌‌‌راه مشخص، می‌تواند برای شناسایی نیازها، چالش‌ها و تعریف ابزارهای لازم اجرایی، بسیار مهم باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی به برخی عناصر تشکیل‌‌‌دهنده این نقشه راه اشاره و بیان کرد: از جمله عناصر تشکیل‌دهنده این نقشه‌راه: شناسایی نیازها و اولویت‌های کشورهای عضو، شناسایی چالش‌های فنی، حقوقی و تجاری، لزوم تغییر در دیدگاه غالب از «همکاری مبتنی بر دید محدودکننده» به «همکاری مبتنی بر هم‌افزایی»، اجتناب از سیاسی کردن موضوعات فنی، جدا کردن مسائل مرتبط با ایمنی هسته‌ای از هرگونه شرط و شروط، توسعه همکاری‌های بین‌المللی، تسهیل انتقال فناوری و دانش به کشورهای در حال توسعه، تقویت شبکه‌های همکاری بین کشورهای عضو، لغو موانع استفاده ایمن و مقرون به صرفه از علوم و فناوری هسته‌ای، ایجاد یک پلات‌فرم اطلاعاتی در رابطه با نیازها، توانایی‌ها و قابلیت‌های کشورها در رفع این نیازها و تقویت منابع  مورد نیاز از جمله منابع مالی، فنی، نیروی انسانی و ... است. 

صالحی با اشاره به تلاش‌های ایران در رابطه با گذر از سوخت فسیلی به سوخت پاک و احداث و راه‌‌اندازی نیروگاه بوشهر یک و برنامه‌‌‌‌ریزی برای احداث دو نیروگاه مشابه در بوشهر با همکاری شرکت روس اتم یادآور شد: علاوه بر برنامه‌های کشور برای تولید انرژی پاک، برای برآوردن نیازهای کشور در زمینه‌های دیگر از جمله بهداشت، پزشکی، آب، غذا، کشاورزی و صنعت نیز در دست برنامه‌‌‌ریزی است.

وی ابراز اطمینان کرد: روند پیشرفتی که ایران تا به حال در زمینه علوم و فناوری هسته‌ای طی کرده است، می‌تواند در سال‌های آینده نویدبخش پیشرفت‌های مهمی برای کشور باشد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به برجام عنوان کرد: وقتی صحبت از برجام می‌شود، غفلت محسوب خواهد شد، اگر اشاره‌ای به وضعیت موجود در این رابطه نشود. نشست ما در وین درخصوص موضوعی با ماهیت چندجانبه و مهم برای جامعه بین‌المللی، در شرایط بین‌‌‌المللی کاملا خاص و پیچیده‌‌‌ای در حال برگزاری است. اساس شناخته‌‌شده چندجانبه‌‌‌گرایی که دستاورد رضایت بخش جامعه بین‌المللی است، تحت حملات جدی از سوی آمریکا قرار دارد و چنین هجمه‌ای در طول دو سال گذشته علیه تلاش‌های چندجانبه و هنجارهای شناخته شده بین‌المللی نه تنها اشتباه، بلکه خطرناک است.

صالحی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران قویا باور دارد که وضعیت اجرایی برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی قابلیت اجرایی بودن اساسنامه آژانس، به ویژه بندهای دو و سه آن و نیز اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته‌ای است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به نوبه خود آمادگی دارد تا تجربیات و دستاوردهای خود در حوزه انرژی هسته‌ای را با سایر کشورهای عضو، به ویژه کشورهای همسایه سهیم شود.

علی اکبر صالحی برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر