کد خبر: 696502 A

رویترز گزارش داد؛

اتحادیه سوخت ژاپن اعلام کرد در صورت عدم تمدید معافیت های کنونی از ماه آوریل دیگر از ایران نفت نمی‌خرند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز؛ روز سه‌شنبه اتحادیه نفت ژاپن اعلام کرد که خریداران ژاپنی، در صورت عدم تمدید معافیت‌ کنونی ژاپن، از یک آوریل به بعد، به علت مشکلاتی که در اوایل ماه می در زمینه پرداخت به وجود خواهد آمد، محموله نفتی جدیدی  از ایران بارگیری نخواهند کرد. اما در دوره ژانویه تا مارس، بارگیری نفت از ایران سنگین خواهد بود و البته تا پایان دسامبر هم واردات ادامه خواهد داشت.

در سال‌های اخیر ژاپن از بارگیری نفت ایران در ماه مارس ممانعت کرده است، چراکه پالایشگاه‌ها منتظر می‌مانند تا دولت بیمه کشتی‌ها را برای سال جدید، که از آوریل آغاز می‌شود، تمدید کند. مشخص نیست که چنین اتفاقی در مارس آینده هم رخ بدهد؟

ایالات متحده در ۵ نوامبر معافیت‌های خود را به ژاپن و هفت کشور دیگر اعطا کرد و به آنها اجازه داد تا موقتا خرید نفت ایران را تا  ۱۸۰ روز ادامه دهند، کارشناسان ژاپنی و کره جنوبی می‌خواهند واردات نفت ایران را از ماه ژانویه پس از اعلام معافیت‌ها از سر بگیرند.

سوکیوکا، رییس آیدمیتسو کوسان دومین پالایشگاه بزرگ ژاپن، گفت: آیدمیتسو امیدوار است بتواند در طول دوره معافیت، باقی‌مانده نفت قرارداد خود با ایران را دریافت کند.

در ماه آگوست یکی از مقامات آیدمیتسو گفته بود که هرساله  ۱ درصد از کل نفت این شرکت، از نفت ایران تامین می‌شود.

ایالات متحده ایران ژاپن نفت واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر