کد خبر: 696423 A

اویل پرایس بررسی کرد؛

پس از اعلام کشورهایی که از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف هستند، قیمت نفت خام در بازار نفتی کاهش یافت.

به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، در روز اعلام تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، نفت خام برنت به ۷۲.۶۸ دلار در هر بشکه رسید. امروز، درست سه هفته پس از آن، قیمت نفت برنت به ۵۹.۵۹ دلار در هر بشکه کاهش یافته است و ترامپ به خود برای پایین نگه داشتن  قیمت نفت تبریک می‌گوید؛ چرا که به جای اینکه ما نفت ۱۰۰ دلاری را ببینیم، قیمت نفت در حال کاهش است و اعطای معافیت‌های نفتی به هشت خریدار بزرگ نفت ایران از سوی ترامپ ، یکی از دلایل اصلی این امر است. اما چقدر طول می‌کشد تا اثر این معافیت‌ها تمام شود؟

ژاپن یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت خام جهان و یک مشتری بزرگ نفت ایران، پیش از تحریم‌ها بوده است که با اعلام تحریم‌ها از سوی ایالات متحده امریکا خرید نفت خام را متوقف کرد تا شانس خود را برای به دست آوردن معافیت‌ها بهبود بخشد. اکنون که پالایشگاه‌های ژاپنی شامل این معافیت شده‌اند، هنوز مطمئن نیستند که باید از خرید نفت خام ایران منصرف شوند و یا به خرید خود ادامه دهند؟

با این حال، به لحاظ نظری، این تولیدکنندگان نفت می‌توانند حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام ایرانی را از ابتدای سال وارد کنند.

کره‌جنوبی یکی دیگر از خریدارهای نسبی ارتباط با ایران است؛ چراکه روابط محکمی با ایالات متحده دارد اما به این کشور هم اجازه داده شد که بتواند نفت خام ایران را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز در مدت شش ماه از ایران وارد کند.

هند و چین واردات عظیم نفت خام ایران را به خود اختصاص داده‌اند، که با توجه به اطلاعات، میزان آن در حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز است. هم چنین به چین اجازه داده شده تا خرید نفت خام ایران را با مقدار  ۳۶۰ هزار بشکه در روز ادامه دهد.

هند کشوری است که مجبور است بیشترین میزان مصرف نفت خام ایران را بخرد و همچنین برای این کشور  پیدا کردن جایگزین مقرون به صرفه برای نفت خام ایران در زمان پایان معافیت‌ها مشکل بزرگی است.

سایر واردکنندگان هم باید بتوانند منابع جایگزین نفت خام را که با قیمت نفت خام ایران رقابت کند، پیدا کنند. این اتفاق  کمی دور از ذهن است، زیرا تهران نفت خام را با تخفیف برای حفظ سهم بازار عرضه می‌کند، بنابراین پیدا کردن تولیدکننده نفتی با این قیمت، کمی دشوار است. پس چه اتفاقی می‌افتد زمانی که معافیت‌ها پایان یابد؟

واردکنندگان دو گزینه دارند؛ تحریم‌ها را نقض کنند و خطر اقدامات واشنگتن را به جان بخرند و یا اینکه هزینه‌های بالاتری برای تامین نفت خود تقبل کنند زیرا پایان مهلت این معافیت‌ها قطعا بر قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

ایران ذهن قیمت نفت واشنگتن قیمت نفت خام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر