کد خبر: 696208 A

موسوی لارگانی:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره نرخ بیکاری در دانش‌آموختگان دانشگاهی گفت: نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی افزون بر ۴۰ درصد است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، ناصر موسوی لارگانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان قرائت گزارش کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباره آسیب‌شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران با رویکرد حمایتی گفت: متأسفانه در ۴ دهه گذشته ایران، سالانه ۲ درصد و در برابر نرخ جمعیت کشور به طور متوسط ۳ درصد در کشور سرمایه‌گذاری شده است لذا باید در زمینه سرمایه‌گذاری اهتمام بیشتری ورزید چرا که این درصد بسیار پایین و ناچیز است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی افزون بر ۴۰ درصد است لذا باید با توجه به میزان تحصیلکردگان و رشته‌های تحصیلی آنان در کشور سرمایه‌گذاری صورت گیرد اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و جوانان را بدون توجه به شغل و آینده‌ای که قرار است در پیش داشته باشند در دانشگاه‌ها پذیرش کرده‌اند.

نماینده مردم فلاورجان با اشاره به این که تغییر در نظام آموزشی یکی از این راهکارها به شمار می‌آید چرا که تعلیم نیروی انسانی متناسب با بازار کار در این رابطه بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: کنترل مهاجرت از کشورهای همسایه و جایگزینی نیروی کار داخلی به جای نیروی کار خارجی موضوع دیگری است که باید به آن توجه کرد لذا باید طرح بازگشت اتباع خارجی ادامه پیدا کند.همچنین صنعت گردشگری می‌تواند در ایران با ایجاد اشتغال بسیار درآمدزا باشد چرا که جاذبه‌های گردشگری هر استان بسیار متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از قاچاق را باید به لیست راهکارهای برون‌رفت از بیکاری افزود این در حالی است که حمایت از کارآفرینان و کارآفرینی می‌تواند بسیار کارگشا باشد. رفع موانع سر راه بنگاه‌های کوچک مسئله‌ دیگری است که باید به آن توجه داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بسیاری از بازنشستگان به دلیل کافی نبودن حقوقشان پس از بازنشستگی دوباره وارد بازار کار می‌شوند، این مسئله سبب گرفتن فرصت‌های شغلی از جوانان شده است و تناسب اشتغال را بر هم می‌زند لذا باید درصدد تسهیل شرایط معیشتی بازنشستگان برآمد تا آنها مجبور به فعالیت در دوران بازنشستگی و گرفتن فرصت‌های شغلی جوانان نباشند.

بازار کار بازنشستگی بیکاری نماینده مجلس شورای اسلامی آسیب شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر