کد خبر: 694983 A

روز گذشته صورت گرفت؛

نشست شورای حکام آژانس در روز پنج‌شنبه برای بررسی سیزدهمین گزارش مدیرکل آژانس درخصوص راستی‌‌آزمایی اجرای برجام، برگزار شد. قاطبه حاضرین در این نشست، از برجام حمایت و اجرای کامل تعهدات تمامی طرف‌‌‌ها تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، در ابتدای نشست، نماینده اتریش که به نمایندگی از اتحادیه اروپایی سخنرانی می‌کرد، گفت: اتحادیه اروپا مصمم به کار با جامعه جهانی برای صیانت از برجام است. برجام، دستاورد بیش از 10 سال تلاش دیپلماتیک است که به نتیجه رسیده است. در کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای، بخش مهمی از این توافق است. بر همین اساس، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است.

وی ادامه داد: همانطور که 13 گزارش پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید می‌کنند، ایران به تعهداتش پایبند بوده است. اتحادیه اروپا یادآور می‌شود مادامی که ایران به تمامی تعهداتش پایبند باشد، اتحادیه نیز به ادامه اجرای کامل و موثر برجام پایبند خواهد بود. ما از تمامی طرف‌های برجام می‌خواهیم که تمامی بخش‌های برجام را به طور کامل و موثر، اجراء نمایند.  

سپس نماینده ژاپن ضمن اعلام حمایت قاطع از برجام، بیان کرد که همکاری‌های بین‌المللی موجب پایداری ایران در اجرای برجام خواهد بود. 

نماینده ونزوئلا نیز با اعلام حمایت از برجام و تاسف از خروج آمریکا، برجام را نتیجه چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی موفق دانست و اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را مخالف موازین حقوق بین‌الملل دانست و اظهار داشت کرد که این گزارش مدیرکل آژانس، نشان می‌دهد ایران به برجام پایبند بوده است.  

نماینده انگلستان نیز ضمن حمایت از اظهارات نماینده اتریش به نمایندگی از اتحادیه اروپا، بیان کرد که دولتش کاملاً به برجام متعهد است. 

نماینده چین نیز ضمن استقبال از گزارش مدیرکل، تصریح کرد: این گزارش برای سیزدهمین بار متوالی تایید می‌کند که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

وی همچنین از تلاش‌های ایران و آژانس برای همکاری یکدیگر تشکر و خاطرنشان کرد: برجام تنها راهکار حل و فصل مسالمت‌‌آمیز پرونده هسته‌ای ایران است و همه طرف‌ها باید با حسن نیت، آن را اجراء کنند.

نماینده چین افزود که جریان اصلی جامعه جهانی از برجام حمایت می‌کند و اجرای فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا اقدامی نادرست است.

وی با درخواست از آمریکا برای قرار گرفتن در مسیر درست تاریخ خاطرنشان کرد: ارتباط و همکاری ایران و آژانس با یکدیگر بسیار خوب بوده و با تلاش سایر اعضای برجام، باید منافع اقتصادی ایران از برجام تامین شود. 

در همین راستا نمایندگان تایلند، کره جنوبی، پرتغال، کانادا، سوئد و ایتالیا حمایت خود را از برجام اعلام کردند.  

نماینده روسیه ضمن استقبال از گزارش مدیرکل در تایید پایبندی ایران به تعهداتش در برجام برای بار سیزدهم، ابراز داشت: همکاری بی‌نظیر ایران و آژانس، نشاندهنده کارآمدی و کارکرد توافق هسته‌ای است.

وی اضافه کرد که روسیه نگران‌ اقدامات آمریکا و تلاش وی برای ممانعت از بهره‌مندی ایران از منافع توافق هسته‌ای است. روسیه فارغ از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، به روابط تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.  

در ادامه نمایندگان اندونزی، سوئد، آفریقای جنوبی، برزیل، قزاقستان، نیوزیلند، کوبا، سنگاپور و ترکیه برجام را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک دانسته و از آن حمایت کردند. 

نماینده سوئیس نیز ضمن حمایت از برجام، بیان کرد که دولتش از خروج آمریکا از برجام در حالی که ایران پایبند به برجام بوده است و همچنین اعمال تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا، متاسف است.

وی یادآور شد که خروج آمریکا، پایان برجام نیست و دولت‌ها باید تلاش کنند تا ایران از عواید برجام بهره‌مند شود.

شورای حکام برجام شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر