کد خبر: 694978 A

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل روز گذشته با مدیرکل گمرکات اقلیم کردستان عراق پیرامون مسائل گمرکی بین ایران و اقلیم کردستان عراق دیدار کرد و نسبت به ضرورت خدمات در جهت تسهیل تجارت و افزایش حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه رایزنی به عمل آمد.

به گزارش ایلنا، مرتضی عبادی در این ملاقات با اشاره به رشد قابل توجه صادرات ایران در هفت ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه ۹۶، این تحول مثبت را ناشی از افزایش توان تولید داخلی ایران دانست و گفت: ملت ایران تحت شرایط سخت تحریم به ظرفیت‌‌‌‌‌ها و توانمندی‌‌‌‌‌های علمی و صنعتی خود بیش از پیش توجه کرده و خودباوری موجب شد تا بسیاری از نیازمندی‌‌‌‌های کشور را به جای واردات از خارج، از داخل کشور تامین شود.

وی با اقتصادی خواندن مسیر ترانزیتی اقلیم کردستان در تجارت کالاهای صادراتی با کشورهای همجوار، خواستار رسمیت یافتن حق ترانزیت درخصوص محموله‌‌‌های صادراتی در این مسیر شد و اظهار داشت: در صورتی تجارت دوجانبه توسعه  یابد و سود طرفین به شکلی متوازن تامین شود. در این راستا تجار اقلیم کردستان می‌‌‌‌‌توانند با نقش‌‌‌‌آفرینی بیشتر در صادرات کالاهای واسطه‌‌‌‌ای و سرمایه‌‌‌ای مورد نیاز بازار ایران، ضمن کسب منفعت بیشتر تراز تجاری منفی عراق با ایران را بهبود ببخشند.

سامال عبدالرحمان، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق مناسبات تجاری دوجانبه را محکم و رو به رشد ارزیابی کرده و  تجارت با ایران در تامین مایحتاج مردم اقلیم کردستان عراق را حیاتی خواند. 

وی اقتصاد ایران را بزرگ و توانمند توصیف کرده و تصریح کرد: ایران می‌‌‌‌‌‌‌تواند با موفقیت شرایط دشوار تحریم را پشت سر بگذارد.

مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق افزود: اقتصاد اقلیم کردستان به نحوی با اقتصاد ایران پیوند خورد که امکان گسستن آن وجود ندارد لذا ضروری است دو طرف با انجام هماهنگی بیشتر در تسهیل مبادلات اقتصادی تلاش کنیم. 

اقلیم کردستان عراق اقلیم کردستان اقلیم کردستان عراق مرتضی عبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر