کد خبر: 693411 A

روحانی در آذربایجان غربی:

رئیس‌جمهور تاکید کرد: می‌خواستند ۱۳ آبان را ایران آشفته ببینند، می‌خواستند ۱۳ آبان را روز غم و اندوه مردم ایران مشاهده کنند، اما مردم ایران با مقاوت و ایستادگی‌شان روز ۱۳ آبان را روز قدرت و ایستادگی ملت در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند، ملت ما پاسخ آمریکا را ۲۲ بهمن امسال خواهد داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع مردم خوی گفت: برای من و هیات همراه افتخار بزرگی است که امروز مهمان شما مردم بزرگوار، فهیم، مرزبان جمهوری اسلامی ایران و مردم قهرمان آذربایجان غربی هستیم و خوشحالم که امروز سفر را از شهر دارالایمان، شهر فرهنگ، شهر علم و دانش و جهاد و ایثار و فقاهت و عرفان آغاز می‌کنم. شهر خوی در میان همه مردم ایران به عنوان شهر پرنشاط و نگینی در مرزهای غربی ایران می‌درخشد.

وی افزود: خوشحالم که در ماهی میهمان شما هستم که همه ما میهمان پیامبر عظیم‌الشان اسلام، امام صادق و ماه آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) هستیم. پیامبر برای ما و برای همه جهانیان خیر و رحمت و معنویت و برادری و هم‌‌‌‌زیستی مسالمت‌آمیز و اخلاق و زندگی مادی و معنوی را به ارمغان آورد. فخر ما این است که ما پیرو آن پیامبر رحمتی هستیم که برای همه جهانیان رحمت و مهربانی بود.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه فخر ما اسلام است، اظهار داشت: فخر ما ایران است و البته ما ایرانیان به آذربایجان قهرمان هم فخر می‌کنیم. همواره آذربایجان به عنوان سنگر بزرگ حراست و حفاظت از ایران بزرگ و مقتدر اسلامی بوده و امروز هم هست. ما در سایه مسیر و راهی که پیامبر عظیم الشان ما را آشنا کرده است در مسیر اقتدار و قدرت ایران  اسلامی حرکت خواهیم کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه لازم می‌دانم از مردم شریف و قهرمان ایران در این ماه‌ها و ایامی که دشمنان می‌خواستند ما را از استقلال و آزادی و اسلام و جمهوریت و مردم‌سالاری پشیمان کنند با قدرت و اقتدار در برابر دشمنان ایستادگی کردند تشکر کنم، تصریح کرد: می‌خواستند ۱۳ آبان را ایران آشفته ببینند، می‌خواستند ۱۳ آبان را روز غم و اندوه مردم ایران مشاهده کنند، اما مردم ایران با مقاوت و ایستادگی‌شان روز ۱۳ آبان را روز قدرت و ایستادگی ملت در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند، ملت ما پاسخ آمریکا را ۲۲ بهمن امسال خواهد داد.

وی ادامه داد: درود بر شما مردم بزرگ و مردم قهرمانی که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با قدرت و نشاط به رخ جهانیان خواهید کشید و به تمام دشمنان ما خواهید فهماند با فشار بر ملت ایران و با ایجاد مشکلات برای مردم قادر نیستند مردم را از اهداف بلندشان بازگردانند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ما مستقل و آزاد می‌‌‌‌مانیم، خاطرنشان کرد: ما در برابر آمریکا سر فرود نخواهیم آورد. کاخ‌نشینان کاخ سفید بدانند ملت ما همان ملت غیور و بزرگی است که همواره پیرو فرهنگ عاشورا و سالار شهیدان بوده و ما فقط در برابر خداوند سر فرود می آوریم، رکوع و سجود می کنیم و در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد. 

روحانی با تاکید بر اینکه دشمنان ما در مسیر ایجاد فشار اقتصادی و فشار جنگ روانی بر ملت ایران هستند، ابراز داشت: آنها فکر می‌‌‌‌‌‌کند در سایه فشار به مردم در برابر حرف ناحق و قلدر مابانه آنها تسلیم خواهیم شد. مردم عزیر ایران بدانند ما به عهدمان وفادار بودیم. مردم باید بدانند ما در قراردادهایمان در برابر دنیا طبق فرهنگ اسلام به عهدمان وفا کردیم. ما آغازگر منازعه با کسی نبودیم اما آنها در سایه شکست‌های پیاپی در منطقه به فکر انتقام‌گیری هستند.

وی افزود: آنها فکر می‌کنند این ایران است که پای آمریکا را از منطقه قطع کرده و فکر می‌کنند جوانان ایران هستند که پای استعمار را از منطقه بریدند. آنها فکر می‌کنند اگر در عراق، لبنان و سوریه شکست خوردند کار مردم ایران است. آنها اشتباه می‌کنند؛ این ایستادگی تمام ملت‌های منطقه است. ملت عراق، یمن، عراق، سوریه و لبنان به فکر ایستادگی، ایمان، اسلام و ایستادگی خود هستند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه البته ملت‌های منطقه هر زمان از ما یاری بخواهند به وظیفه عمل می‌کنیم، ابراز داشت: ما البته تلاش کردیم و نگذاشتیم شما داعش را در منطقه مسلط کنید. می‌دانیم شما ناراحت و عصبانی هستید. می‌دانیم شما احساس شکست می‌کنید و می‌دانیم شما نتوانستید به اهداف خودتان برسید. می‌‌‌‌‌دانیم امروز در برابر مردم یمن ناچار هستید سر فرود بیاورید اما چرا می‌‌‌‌خواهید از مردم ایران انتقام بگیرید. به اشتباهات خودتان برگردید.

روحانی اضافه کرد: شما فکر می‌کنید صادرات نفت ما را می‌توانید قطع کنید که نمی‌توانید و فکر می‌کنید رابطه ما را با کشورهای همسایه را می‌توانید قطع کنید که نمی‌توانید؛ فکر می‌کنید اگر به مردم فشار بیاورید شما می‌توانید در این راه غلط پیروز شوید؟

وی با بیان اینکه ما نفت را خواهیم فروخت و با همسایگان رابطه خواهیم داشت، یادآور شد: همسایگانی که شما مردم آذربایجان غربی با آنها همسایه هستید. رابطه ما روز به روز مستحکم‌‌‌‌‌‌‌تر خواهد شد. آمریکا قادر نیست رابطه ملت ایران را با ملت عراق، ترکیه و ملت جمهوری آذربایجان تضعیف کند. ما همه مسلمانیم و در کنار هم هستیم مخصوصا مردم عزیز آذربایجان به عنوان مردم غیوری که مرزبان جمهوری اسلامی در مقاطع تاریخی بودند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مردم ما باید با امیدورای کامل به آینده نگاه کنند، بیان کرد: نخواهیم گذاشت فشار آمریکا و صهیونیست و مزدوران زندگی مردم را با مشکل مواجه کنند. البته همه قبول داریم در میدان جنگ هم سختی است، هم شهید است و هم مشکلات است اما ما در میدان جنگ در برابر آنها که جنگ اقتصادی را تحمیل کردند دستانمان را بالا نخواهیم آورد.

روحانی ادامه داد: ما با وظیفه دینی و وظیفه ملی راه و مسیرمان را ادامه خواهیم داد. به مردم می‌گویم در هیچ شرایطی نخواهیم گذاشت مردم در کالاهای اساسی دچار مشکل عمده شوند. کالاهای اساسی را که باید در داخل تولید شود با ایثار و کمک مردم تولید خواهیم کرد و آنچه لازم است وارد کنیم وارد می کنیم. ما در روز یکشنبه بحث بودجه را آغاز کردیم و در هفته آینده نیز ادامه خواهیم داد تا بودجه را تدوین کنیم.

وی به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: من کاملا می‌دانم که شرایط زندگی برای مردم نسبت به ماه‌های گذشته سخت شده است. قیمت اجناس در مسیر صعودی بوده است اما همه تلاش دولت در راستای مهار تورم و ارتقای اشتغال همانند سال گذشته است. می‌دانیم شرایط اقتصادی سخت شده است اما مسیر پیشرفت در برخی امور آسانتر نیز شده است. درست است که تولید با مشکل روبرو شده است اما افزایش صادرات می‌تواند چرخ‌های تولید را به حرکت دربیاورد هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت، صادرات می‌تواند اقتصاد کشور را به حرکت درآورد. 

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: در مناطق روستایی با تولید کالاهای سنتی می‌توان اشتغال‌زایی کرد همچنین با صادرات مواد غذایی، پتروشیمی و مواد معدنی می‌توانیم متغیر صادرات را ارتقا دهیم. نرخ ارز یک شمشیر دولبه است که از سویی به مردم فشار می‌آورد و از سویی صادرات را تقویت می‌کند و ما همیشه به دنبال آن هستیم تا با کنترل قیمت‌ها ثبات را در جامعه حاکم کنیم. 

روحانی خطاب به آ‌مریکا اظهار داشت: آمریکایی‌ها در این فکر بوده و هستند که با فشار چند ماهه می‌توانند مردم ایران را تسلیم کنند و فکر می‌کردند با اعلام تحریم‌ها در اردیبهشت ماه تمام شهرهای ایران به هم می‌ریزد و حتی به آن اطلاعات غلط می‌دهند که تمام شهرهای ایران به هم ریخته است. نباید فراموش کرد منابع اطلاعاتی کاخ سفید، اسرائیل، منافقین و ضدانقلاب هستند که فکر می‌کنند با فشار چند ماهه می‌توانند به اهداف خود برسند.

وی با تاکید بر اینکه در فشار ظالمانه آمریکا، تمام کشورها و ملت‌های جهان مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: شما به جز دو یا سه کشور را نمی‌توانید پیدا کنید که از این مسیر آمریکا حمایت کنند. حتی اروپایی‌ها که در امنیت و اقتصاد متکی به آمریکا هستند از این سیاست حمایت نمی‌کنند. همه همسایگان ما در منطقه و کشورهای آسیایی به جز یکی، دو کشور همه آمریکا را محکوم می‌کنند و این اولین بار است که آمریکا بر علیه کشوری تصمیم می‌گیرد و تمام دنیا در برابر آن ایستادگی می‌کنند و این افتخاری برای نظام و ملت ایران است. 

روحانی افزود: ما توانستیم در دو نوبت در دادگاه بین المللی آمریکا را محکوم کنیم و این یک افتخار بزرگ برای حقوق‌دانان، دیپلمات‌ها و مردم ایران است که به نوعی آمریکا تنها و منزوی مانده است.

وی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود تصریح کرد: من به عنوان خادم ملت و کسی که در سال‌های ۹۲ و ۹۶ قول‌هایی به مردم دادم، با تمام توان برای خدمت به شما کمر همت بستم و امروز با تمام وجود پای قول‌هایم ایستاده‌ام و امیدوارم با کمک شما مردم، نیروهای مسلح و هدایت مقام معظم رهبری بتوانیم بینی آمریکا را به خاک بمالیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بنده به مردم آ‌ذربایجان غربی در سال ۹۲ قول دادم که دریاچه ارومیه را احیا خواهیم کرد و هنوز هم در پای قولم ایستادم، خاطرنشان کرد: من می‌دانم در حد برنامه تنظیمی دولت یازدهم پیشرفت نکرده‌ایم اما شما نیز باید بدانید اگر تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم نبود امروز یک قطره آب در دریاچه نیز وجود نداشت و تبدیل به نمکزار خطرناکی شده بود که زندگی، کشاورزی و باغات شما را تهدید می‌کرد و یک گردوغبار خیلی می‌توانست برای استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و حتی چندین استان دیگر فاجعه بار باشد. درست است که به احیای دریاچه نرسیدیم اما توانستیم آن را تثبیت کنیم.

روحانی اضافه کرد: ما می‌دانیم این کار سختی است و میلیاردها هزینه برده و خواهد برد می دانیم آب پشت سدها باید به سمت دریاچه روان شوند همچنین می‌دانیم خشک شدن دریاچه ارومیه برای ایران و شمال غرب آن چه پیامدی دارد اما پای آن ایستاده‌ایم و مانند دولت یازدهم این مسیر را ادامه می‌دهیم.

وی با بیان اینکه وعده انتخاباتی من در دولت یازدهم رساندن ری به ارومیه بود، ابراز داشت: این پروژه سال‌ها معطل مانده بود و ما توانستیم بیش از ۸۰ کیلومتر آن را در این دولت به سرانجام برسانیم و ۶۰ درصد راه‌آهن مراغه – ارومیه در دولت یازدهم تکمیل شد که امروز افتخار افتتاح آن را داریم.

رئیس‌جمهور به خدمات دولت تدبیر و امید در زمینه بهداشت و درمان و همچنین ساخت بیمارستان در استان آذربایجان غربی اشاره و بیان کرد: دولت در این زمینه قدم‌های مهمی برداشته است. در مناطق محروم و دورافتاده این استان، پزشک مقیم نداشتید ولی امروز در ۱۱۷ پزشک در این مناطق در حال انجام خدمت است. در دولت یازدهم و دوازدهم، در زمینه آبیاری مدرن، ۶۰ هزار هکتار را به این آبیاری مجهز کرده‌ایم. در این چند سال برای استفاده مردم از نعمت گاز ۶۸۴ روستا به خط گاز متصل شده است. این کار بزرگی است که در این استان انجام شده است. 

روحانی ادامه داد: معنای آن نیست که همه مطالبات مردم انجام شده باشد ولی محصول کشاورزی شما سه میلیون تن در سال ۹۲ بوده است ولی امروز چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که به معنای پیشرفت کشاورزی کشور است و به معنای سر فرود آوردن در مقابل کشاورزان و بوسیدن دست آنها است. سه سال است که این کشاورزان ما را در گندم خودکفا کرده‌اند. 

وی با تاکید بر اینکه ما به فکر جوانان و دختران و پسران تحصیلکرده هستیم، یادآور شد: شما همه فرزندان عزیز و دلبند ما هستید. خدا نیاورد روزی که شبی بخوابیم و به فکر شما نباشیم. ان‌شاالله بیمارستان آیت‌الله خویی تا ۲۲ بهمن به افتتاح برسد. شما افتخارات علمی و فقهی دارید. آیت‌الله خویی یکی از افتخارات شیعه است. در فقه، رجال، کلام و تفسیر و... شخصیت برجسته‌ای بودند. من دو، سه ماهی که در نجف بودم در درس ایشان شرکت می‌کردم. 

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی آذربایجان را یکی از مراکز فرهنگی ایران دانست که عالمانی بزرگ را پرورش داده است و عنوان کرد: یکی از قول‌های من این است یک مجتمع بزرگ فرهنگی در کنار مزار شمس تبریزی به وجود آید. شمس تبریزی دل مولانا را برده است. مولانا یک شخصیت بزرگ اسلامی است و شمس هم در خوی است. ما کاری به ریزه‌کاری‌های اعتقادی نداریم. اینها بزرگان ما در علم، شعر و فرهنگ بوده است. ما قدر علما و شهدایمان را می‌دانیم زیرا باکری‌ها از این منطقه برخواسته‌اند. 

روحانی با بیان اینکه وعده ما ۴۵ طرح و پروژه است و میزان اعتبار ما ۲ هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان برای چند سال آینده است، گفت: تلاش فراوانی در زمینه سدسازی، نیرو و آب انجام شده است. شش هزار میلیارد تومان در مسائل نیرو،‌ آب، زه‌کشی و کانال‌کشی در چهار سال اخیر هزینه شده تا ما آذربایجانی آبادتر و پرشکوه‌تر برای ایران، منطقه و جهان اسلام باشیم.

سفر روحانی به آذربایجان غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر