کد خبر: 692679 A

همزمان با فشار آمریکا به بغداد برای قطع روابط تجاری با ایران مورد توجه برخی رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق در حالی تهران را برای اولین بار به عنوان مقصد سفر خود پس از روی کار آمدن دولت جدید عراق انتخاب کرد که قرار است پس از سفر دو روزه‌اش به ایران، به عربستان برود. این سفر همزمان با فشار آمریکا به بغداد برای قطع روابط تجاری با ایران مورد توجه برخی رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

در همین رابطه رویترز نوشت: حسن روحانی روز شنبه با همتای عراقی خود برهم صالح در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. او در جریان این دیدار گفت که امروز روابط اقتصادی بین دو کشور حدود ۱۲ میلیارد دلار است و می‌توانیم با تلاش دوجانبه آن را به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

خبرگزاری ترند آذربایجان هم در خبری به استقبال رییس‌جمهوری ایران از همتای عراقی‌اش در روز شنبه اشاره کرد و نوشت: گفت‌وگو بین  دو رئیس‌جمهور بعد از مراسم استقبال رسمی برگزار شد. صالح در چهارمین سفر منطقه‌ای خود به ایران، کویت، عراق، اردن سفر کرد.

در این گزارش آمده است که برهم صالح در زمان مبارزات انتخاباتی در مواضع خود درباره تحریم‌های علیه ایران گفت که به عنوان یک نامزد ریاست جمهوری عراق و یک شهروند عراقی، می‌گویم ایرانی‌ها در جریان مبارزه علیه صدام با روی باز با ما همراهی کردند. بنابراین شکی نیست که ما با ایرانیان همدردی خواهیم کرد و نمی‌خواهیم آنها صدمه ببینند.

استار تریبون هم در گزارشی با این عنوان که رئیس‌جمهور عراق هفته‌ها پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران به تهران سفر کرد، نوشت: صالح در جریان این سفر  متعهد شد که روابط کشورش با ایران را بهبود ببخشد و پیشنهاد کرد که «نظام جدید منطقه‌ای» با مشارکت عراق و ایران تشکیل شود که بر پایه «یکپارچگی سیاسی، منافع ملی و همکاری بین کشورها و دولت‌ها» است و تاکید کرد که عراق نباید "زمینه‌ای برای مبارزه بین اراده‌های متناقض باشد.

یورو‌نیوز رسانه دیگری بود که به این خبر پرداخت و نوشت: حسن روحانی در دیدار با رئیس‌جمهور عراق  همکاری‌های متقابل و دوجانبه را عامل گسترش تجارت و  افزایش درآمدهای مشترک بین دو کشور دانست.

عرب‌نیوز هم با اشاره به سفر صالح به ایران به عنوان بخشی از تور منطقه‌ای  رئیس‌جمهور عراق نوشت: طبق اعلام خبرگزاری دولتی عراق قرار است برهم صالح در این سفر پس از دیدار با روحانی با برخی مقام‌های ایران هم دیدار کند. بغداد بوسیله فشارهای آمریکا علیه ایران در شرایط سختی قرار گرفته است.

سفر برهم صالح به ایران سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر