کد خبر: 692569 A

سفیر ایران در هلند در دانشگاه لایدن:

سفیر ایران در هلند تاکید کرد: با انزوای کنونی آمریکا در جهان و استفاده بی‌‌‌رویه این کشور از زور و فشار علیه همه کشورهای جهان، آمریکا نهایتا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، طی سخنرانی در دانشگاه لایدن، ضمن تشریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، به سؤالات مختلف دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل این دانشگاه پاسخ داد.

وی با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایرانی، انقلاب اسلامی ایران را سرآغاز مرحله رفع وابستگی به قدرت‌‌‌های خارجی و برقراری حکومت مبتنی بر تفکیک قوا و مردم‌سالاری دینی برشمرد.

سفیر ایران در لاهه با برشمردن برجام به عنوان دستاورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین‌‌‌المللی گفت: خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض تعهدات بین‌المللی توسط آمریکا موجب بی‌اعتمادی به مسیر دیپلماسی و تهدیدی برای امنیت جهانی محسوب می‌شود.

جهانگیری ادامه داد: با انزوای کنونی آمریکا در جهان و استفاده بی‌‌‌‌رویه این کشور از زور و فشار علیه همه کشورهای جهان، آمریکا نهایتا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد.

وی به روند رسیدگی به شکایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ایران علیه آمریکا در دادگاه بین‌‌‌المللی دادگستری پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان سلاح‌‌های شیمیایی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه حضور فعالی دارد.

سفیر ایران در هلند با اشاره به اقدامات تروریست‌ها تصریح کرد: گروه‌های تروریستی در سوریه با کمک عوامل موسوم به کلاه‌سفیدها برای جبران شکست‌های خود، اقدام به صحنه‌سازی‌هایی مبنی بر استفاده نیروهای دولت سوریه از سلاح‌‌های شیمیایی کرده‌اند که این ادعاها حتی قبل از آنکه فرصت بررسی و راستی‌آزمایی بیابد، بهانه‌ای برای حملات نامشروع آمریکا به سوریه قرار گرفته است.

جهانگیری همچنین وخامت شرایط انسانی در یمن را ناشی از تاکید عربستان بر سیاست‌‌‌های اشتباه در گزینش مسیر نظامی و دخالت خارجی و عدم اقدام جدی غرب در خصوص جنگ در یمن بواسطه منافع ناشی از فروش سلاح به عربستان برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل یمنی - یمنی این بحران مورد توجه قرار گرفته بود، اکنون ما شاهد این بحران انسانی نبودیم.

گفتنی است، دانشگاه لایدن با ۴۴۳ سال سابقه، قدیمی‌ترین و از معروفترین دانشگاه‌های هلند و جهان در حوزه علوم انسانی محسوب می‌‌شود.

علیرضا جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر