کد خبر: 691930 A

پورمختار:

نماینده مجلس دهم تاکید کرد:حقوق آن‌قدر ذلیل شده که فوق لیسانس حقوق بدون آزمون در این رشته می‌گیرند. چه کسی گفته فارغ‌التحصیلان حقوق باید حتما وکیل شوند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی پورمختار نماینده مجلس در سی یکمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: با گذشت بیش از ۶۵ سال از اعلام استقلال کانون وکلا نگران آن هستیم. استقلال کانون وکلا تثبیت شده است ما هم از آن حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اراده نمایندگان این است که استقلال وکلا حفظ و تقویت شود، یادآور شد: استقلال وکلا در تایید صلاحیت‌ها و رسیدگی به تخلفات هم باید مورد توجه قرار گیرد. چیزی که بعنوان چالش پیش روی کانون وکلا است، این است که در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی کانون وکلا باید خودنمایی کند.

پورمختار افزود: شغل وکالت در اصل ۱۴۱ قانون بر خلاف سایر شغل‌ها مطرح شده است و این نشان‌دهنده نقش وکلا در جامعه است. بنده معقتدم برای وکلا هم باید دوره‌ای آموزشی باشد تا آخرین مطالب به آنها منتقل شود و اصلا باید شرط تمدید پروانه باشد.

پورمختار با اشاره به اینکه نباید وکلا را رها کرد باید به مشکلات کاری و معیشتی آنها توجه شود، خاطرنشان کرد: درحال حاضر فقط در رسانه‌ها به موضوع حق‌الوکاله وکلا پرداخته می‌شود ولی آیا تمام مشکل این است؟ باید با توافق مشکلات نهاد وکالت حل شود. قاطبه وکلای ما انقلابی، متعهد و ارزشی هستند. امیدوارم روبه روز شاهد بالندگی نهاد وکالت باشیم.

وی گفت: اعتقاد راسخ دارم دفاع از نهاد وکالت، دفاع از حق عدالت است و همانطور که باید از استقلال قوه قضائیه حمایت شود به همان دلیل باید از استقلال نهاد وکالت هم دفاع کرد. امیدوارم جایگاه واقعی نهاد وکالت بازگردد تقاضای من این است دوستان وکلا فعالانه در امر قانون‌گذاری مشارکت کنند.

این نماینده مجلس دهم درباره بند چ برنامه ششم توسعه گفت: برداشت مرکز مشاوران قوه قضائیه این بود می‌تواند دوباره آزمون برگزار کند اما نظر مجلس این نبود. فقط نگاه بر تخصیص سهمیه به ایثارگران مطرح بود نه مجوز آزمون.  ما استدلال کردیم این روح قانون و خواست مجلس نبود که مرکز مشاوران آزمون برگزار کند ما درحال قانون اصلاح هستیم.

پورمختار با اشاره به اینکه موضوع اصلاح و ادغام دو نهاد وکالت در دست بررسی است، یادآور شد: قوه قضائیه مخالف این موضوع نیست از مدیران کانون‌ها و اسکودا می‌خواهم نگاه‌ها را متفاوت کنید. ممکن است در آینده قوانین در مخالفت شما تصویب شود باید تغییرات رویکردی داشته باشید. من به کسانی که کمپین راه انداختند هم گفتم حقوق آن‌قدر ذلیل شده که فوق لیسانس حقوق بدون آزمون در این رشته می‌گیرند. چه کسی گفته فارغ‌التحصیلان حقوق باید حتما وکیل شوند؟

پورمختار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر