کد خبر: 691764 A

پس از بلژیک و لوکزامبورگ؛

اتریش اعلام کرد که توانایی میزبانی ساز و کارهای مالی ایران و اروپا را ندارد.

به گزارش ایلنا به نقل از فرانس ۲۴، «پیتر گوشل بائر» سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی این کشور گفت: اتریش قادر به میزبانی ساز و کارهای مالی ایران و اروپا نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش گفت از ما پرسیده شد که آیا توان این میزبانی را داریم بعد از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیدیم که ما توان این کار را نداریم.

در گزارش بلومبرگ آمده است که اتریش به عنوان مکانی برای میزبانی این سازو کار انتخاب شده و تاکنون بلژیک و لوکزامبورگ هم پیشنهاد میزبانی را رد کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تصریح کرد که سوالات زیادی در زمینه اثربخشی این ساز و کار وجود دارد که هنوز بی‌جواب مانده است.

وی ادامه داد که اگرچه اتریش با اساس این برنامه یعنی ساز و کار مالی ایران و اروپا موافق است اما باید ماهم به اهدافمان در میزبانی ساز و کار های مالی ایران و اروپا (اس پی وی)  برسیم.

دولت‌های اروپایی پس از خروج ترامپ از برجام در ماه می، به‌دنبال راهی برای ادامه معامله با ایران هستند. تحریم‌های آمریکا با  هدف قطع دسترسی بانک‌های ایران به سیستم مالی بین‌المللی و کاهش صادرات نفت به میزان قابل توجه  است.

به عنوان بخشی از این تلاش‌ها، اتحادیه اروپا این طرح را وسیله‌ای می‌داند که از طریق آن می‌توانند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزنند و در عین حال شرکت‌های ایرانی می‌توانند از طریق آن به فروش نفت و معاملات خود با شرکت‌های اروپایی ادامه دهند.

با این حال، جزئیات طرح هنوز مبهم باقی مانده است.

پایتخت اتریش وین، دفتر مرکزی سازمان ملل و سازمان اوپک است و مذاکراتی را که به برجام منجر شد، میزبانی می‌کرد.

روز دوشنبه سازمان انرژی اتمی ایران در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ایران هنوز به بندهای قرارداد هسته‌ای پایبند است.

اتریش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر