کد خبر: 691459 A

وزیر نفت عمان:

وزیر نفت عمان گفت که معافیت برخی کشورها از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران قیمت نفت را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، محمد بن حمد الرمحی وزیر نفت عمان در کنفرانس آدیپک  گفت: معافیت برخی کشورها از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران قیمت نفت را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

 وی با طرح این مساله که آیا من از قطع دریافت یک میلیون بشکه در روز حمایت می‌کنم، گفت: من از کاهش تولید حمایت می‌کنم، اما سطح  این کاهش را نمی‌دانیم تا زمانی که در ماه دسامبر ملاقات کنیم.

 در تلاش برای تثبیت قیمت‌های نفت، اوپک و چندین تولیدکننده غیرعضو اوپک قرارداد استخراج نفت را در وین در سال ۲۰۱۶ امضا کردند. این کشورها توافق  کردند که تولید نفت را در مجموع به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند؛ معامله‌ای که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید و تا پایان سال ۲۰۱۸ باقی ماند.

رمحی همچنین نسبت به کسب موافقت واشنگتن برای اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز از ایران به عمان علیرغم تحریم اعمال شده توسط ایالات متحده ابراز امیدواری کرد و ادامه داد: هنوز در مورد این پروژه بحث می‌کنیم و مطمئن نیستیم که سیاست آمریکا در مورد این پروژه خاص چه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ما با ایران و آمریکا دوستان خوبی هستیم، گفت: ممکن است بتوانیم از طریق مذاکره به توافق خوبی در این پروژه دست یابیم که همه از آن راضی باشند.

 وزیر نفت عمان همچنین اشاره کرد که این پروژه در مرحله بسیار پیشرفته است، بنابراین متوقف کردن آن بسیار ناامید کننده خواهد بود و انتظار می‌رود پروژه خط لوله گاز ایران و عمان به منظور اتصال ذخایر گاز ایران به مصرف‌کنندگان عمانی و تاسیسات تولید گاز طبیعی مایع  برقرار باشد تا عمان بتواند مجددا گاز صادر کند.

روزانه ۲۸.۳ میلیون مترمکعب گاز به عمان صادر می‌شود که از طریق یک خط لوله مستقیم که از امارات متحده عربی عبور می‌کند این انتقال صورت می‌گیرد.

در همین حال، بحرین همچنان با غول انرژی روسیه گازپروم در مورد واردات گاز طبیعی مایع مذاکره می‌کند. شیخ محمد بن خلیفه  وزیر نفت بحرین، روز گذشته در این خصوص به اسپوتنیک گفت: ما همچنان با روسیه صحبت می‌کنیم در حال حاضر به تقاضاهایمان  نگاه می‌کنیم، اما هنوز به طور کامل کارمان را تمام نکرده‌ایم.

وزیر نفت عمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر