کد خبر: 691257 A

نخست‌وزیر هندوستان در حاشیه اجلاس کشورهای شرق آسیا، با مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از ایندین اکسپرس، «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هندوستان، روز چهارشنبه در سنگاپور محل برگزاری اجلاس شرق آسیا، با  مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار می‌کند.

«وجی تاکور سینگ» وزیر امور خارجه (شرق) روز دوشنبه برگزاری این نشست دوجانبه را تایید کرد و گفت که قرار است این دیدار ۱۴ نوامبر در حاشیۀ نشست‌های آسه آن و اجلاس شرق آسیا برگزار شود.

بر اساس گزارش برخی از منابع خبری، محورهای این مذاکرات شامل مسائل منطقه‌ای و همچنین رایزنی درباره برخی مسائل دوجانبه خواهد بود. 

مودی ۱۴ و ۱۵ نوامبر به مدت ۳۶ ساعت به سنگاپور سفر خواهد کرد تا در دو نشست و چندین جلسه دیگر شرکت کند.

پنس روز دوشنبه وارد توکیو شد تا قبل از رفتن به دو نشست منطقه‌ای در مورد کره شمالی و مسائل دیگر با مقام‌های ژاپنی صحبت کند. پنس در مقاله‌ای که اخیرا منتشر شد بر تعهد آمریکا به امنیت و رونق منطقه شبه جزیره هند تأکید کرد.

مودی در یک سخنرانی در شانگری لا در ماه ژوئن سال جاری دیدگاه هندوستان  آزاد را مطرح کرده است.

نشست دوجانبه مودی و پنس چند روز بعد از دیدار دونالد ترامپ در پاریس با معاون رییس‌جمهور هندوستان برگزار می‌شود.

اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران و معافیت هند از این تحریم‌ها و لغو خرید اس ۴۰۰ از سوی هندوستان از جمله موضوعاتی است که در هفته‌های اخیر محور بحث و گفت‌وگوی مقام‌های کشورها قرار گرفته است. منابع خبری اعلام کردند که این مسائل احتمالا در جریان سفر  پنس به هندوستان بین دو طرف مورد بحث قرار می‌گیرد.

در حاشیه اجلاس آسه آن، مقامات هند، ژاپن، ایالات متحده و استرالیا هم به عنوان اعضای  گروه چهارجانبه دیدار خواهند کرد. این سومین نشست این گروه خواهد بود که از  ماه نوامبر سال گذشته در حاشیه اجلاس سران آسیا و آسه آن در مانیل احیا شد.

ایالات متحده ایران معاون رئیس جمهور هندوستان امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر