کد خبر: 690989 A

لاریجانی در دیدار وزیر خارجه سابق آلمان:

وزیر خارجه سابق آلمان و هیات همراه ظهر امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در این دیدار با اشاره به قدمت روابط ایران و آلمان گفت: بعد از برجام پیشرفت‌‌‌‌هایی در همکاری‌‌‌های اقتصادی ایران و اروپا ایجاد شد، اما رفتار ترامپ مشکلاتی ایجاد کرده و باید به این موضوع توجه شود، رفتار رئیس‌‌‌جمهور آمریکا نه تنها برای ایران بلکه برای اروپایی‌‌‌‌‌‌ها نیز مشکل به وجود آورده و شرایط مشوشی را در صحنه بین‌‌‌‌الملل ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: احساس می‌‌‌‌شود با این وضعیت، بهم ریختگی امنیتی در دنیا به وجود می آید و اگر اروپا نتواند نقش مستقلی ایفا کند، این وضعیت ادامه می‌‌یابد.

رئیس قوه مقننه افزود: باید توجه شود که آمریکا با ایران دشمنی دارد، اما دلیلی وجود ندارد که درباره آلمانی‌‌‌ها همچنین ذهنیتی ایجاد شود. اگر اروپا بتواند نقش مستقل‌‌‌‌‌تری ایفا کند به نفع کشورهای اروپایی است، هر چند ممکن است اختلاف نظرهایی باشد، اما استقلال اروپا بهتر از این است که کشوری مانند آمریکا در صحنه بین‌‌‌الملل رفتار نامعقولی انجام دهد. ایجاد قطبی دیگر در دنیا که از عقلانیت برخوردار باشد، به نفع امنیت جهانی است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران آماده همکاری با اروپا است، اظهار داشت: برای آلمان و فرانسه حیف است که با وجود اینکه خود را مهد دموکراسی می‌‌‌دانند، از سعودی‌‌‌‌ها دفاع کنند، هرچند که در مدت اخیر اظهارات مثبتی وجود داشته است.

در ادامه این دیدار، گابریل زیگمار، وزیر خارجه سابق آلمان با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران تصریح کرد: فکر می‌‌‌کنم صحبت‌‌‌‌های اتحادیه اروپا درباره مسائل بین‌‌‌‌‌المللی مختص به ایران نیست و درخصوص استقلال اتحادیه اروپا نیز است. 

وی اضافه کرد: اروپا با تمامی سیاست‌‌های آمریکا موافق نبوده و باید توجه داشت در اروپا به همان اندازه که قطعیت برای حفظ برجام و اجرای تعهدات نسبت به ایران وجود دارد، عدم قطعیت نیز درباره موضوع مقابله با آمریکا وجود دارد، چراکه همانطور که در ایران اختلاف‌‌‌‌نظر وجود دارد، در اروپا نیز اختلاف‌‌‌نظر وجود دارد، به طور مثال لهستان امنیت خود را برعهده کشورهای غرب اروپا نگذاشته و به آمریکا وابستگی دارد و طبیعتاً با این کشور همراهی می‌‌کند.

وزیر خارجه سابق آلمان ادامه داد: در آلمان شرکت‌‌‌‌های کوچک و متوسط زیادی وجود دارد که به آمریکا وابسته نیستند و به همکاری با ایران علاقه‌‌مند هستند.

زیگمار افزود: درخصوص برجام این نکته را درک می‌‌کنم که ایران نمی‌‌تواند بی‌‌نهایت صبوری انجام دهد.

وی اضافه کرد: فرانسه و آلمان بیش از همه مایل به اجرای تعهدات نسبت به ایران هستند، امیدوارم بقیه کشورها نیز متقاعد به اجرای تعهدات شوند، چراکه برای ما موضوع فراتر از بحث تهران است و اگر درخصوص برجام کوتاه بیاییم، در مسائل بعدی نیز همین اتفاق می‌‌افتد.

وزیر خارجه سابق آلمان ادامه داد: اینکه اروپا در حل بحران سوریه نقش نداشته باشد، موضوع مناسبی نیست، چراکه می‌‌‌توانست نقش مناسبی برای عبور از بحران‌‌‌‌‌ها داشته باشد. نکته دیگر اینکه امیدوار بودیم پس از برجام و با بهبود شرایط اقتصادی درخصوص مسائل دیگر نیز گفت‌‌وگو انجام شود.

زیگمار درخصوص مسائل کشور آلمان خاطرنشان کرد: آلمان با پادشاه سعودی مشکلاتی دارد و حتی جلوی صادرات اسلحه به این کشور گرفته شود، اما فکر می‌‌‌‌کنم دولت سعودی تنها از کاخ سفید پیام دریافت می‌‌کند.

وی افزود: موضوع قتل خاشقچی کمی عجیب است، چراکه کودکان یمن بدون سروصدا کشته می‌‌‌شود و خیلی توجه نمی‌‌‌‌شود، در این راستا از ایران درخواست می‌‌‌کنم فارغ از موضوع برجام نقش موثری ایفا کند.

وزیر خارجه سابق آلمان اضافه کرد: از لحاظ ثبات اقتصادی کشور آلمان جای نگرانی وجود ندارد و شرکت‌‌‌‌ها و سرمایه‌‌‌گذاران کشور آلمان علاقه مند به سرمایه‌‌گذاری در ایران هستند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر