کد خبر: 690954 A

خرازی در دیدار نخست‌وزیر سابق فرانسه:

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: لازم است اروپا هرچه سریع‌تر به تعهد خود در برجام عمل کند، زیرا عدم تعهد اروپا می‌تواند موجب بی‌ثباتی در منطقه شود.

به گزارش ایلنا، سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در همایش پاریس برای صلح در پایتخت فرانسه به سر می‌برد، با دومینیک دوویلپن، نخست‌وزیر سابق فرانسه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات، مسائل منطقه، رابطه ایران و اروپا، سیاست‌های آمریکا و وضعیت امروز اروپا به تفصیل مورد بحث قرار گرفت.

دو ویلپن در این ملاقات گفت: فرصت خوبی برای پایان جنگ در یمن ایجاد شده و باید جلوی کشتار و گرسنگی یمنی‌ها توسط عربستان سعودی و امارات گرفته شود.

وی درباره سیاست‌های آمریکا اظهار داشت: آنها به دنبال یکجانبه‌گرایی و از بین بردن سازمان‌هایی هستند که بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفته و ایجاد شکاف بین شرق و غرب اروپا یکی از اهداف آنها است.

نخست‌وزیر سابق فرانسه ادامه داد: دنیا امروز در وضعیت پیچیده‌ای قرار گرفته و نیاز به ابتکارات جدیدی دارد. اوضاع در خاورمیانه به بن‌بست رسیده و اتحادهای جدید در حال شکل‌گیری است.

دو ویلپن اضافه کرد: بعید نیست که خاورمیانه در یکی دو سال آینده و با توجه به زمان نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با بحرانی روبرو شود، لذا کشورهایی که در منطقه دنبال ثبات هستند، باید دقت و هوشیاری لازم را به کار گیرند.

وی افزود: اعتمادها از بین رفته است، ولی اگر کشورهای منطقه امنیت و ثبات را دنبال کنند و از ابتکارات جدید بهره ببرند، اروپا نیز آمادگی‌ همکاری خواهد داشت.

خرازی نیز در این ملاقات با اشاره به مسائل منطقه و به‌ویژه خروج آمریکا از برجام و تعهدی که اروپایی‌ها در قبال این توافق به عهده دارند، تصریح کرد: لازم است اروپا هرچه سریع‌تر به تعهد خود عمل کند و تعهد به برجام، نشان خوبی است که آیا می‌توان برای ابتکارات دیگر به اروپا اعتماد کرد یا خیر.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: عدم تعهد اروپا می‌تواند موجب بی‌ثباتی در منطقه شود.

 

کمال خرازی سید کمال خرازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر