کد خبر: 686003 A

انتشار نامه سرگشاده دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به یک مرجع تقلید واکنش‌های فراوانی را در بین علمای حوزه و فعالان سیاسی در پی‌داشت.

به گزارش ایلنا، در پی انتشار نامه سرگشاده آیت الله محمد یزدی خطاب به آیت الله شبیری زنجانی که با ادبیاتی تند و دور از شان مرجعیت شیعه ایشان را از دیدار با سید محمد خاتمی منع کرده اند؛ واکنش ها به این نامه ادامه دارد.

در همین راستا آیت الله بیات زنجانی در تماس تلفنی با آیت الله شبیری زنجانی ضمن آنکه ایشان را مایه مباهات مباهات امت اسلام برشمردند؛ فضای ایجاد شده پس از نامه‌اخیر را لطف‌الهی برای آشنائی بیشتر مردم بالخصوص جوانان با این شخصیت کم‌نظیر علمی دانستند.

اسدالله بیات زنجانی

آیت الله محسن غرویان در واکنش به این نامه و در گفت‌وگو با ایلنا گفت: امام خمینی(ره) هم در طول مبارزات و در طول سالیان متمادی تدریس‌ها، همیشه به شاگردانشان می‌گفتند حرمت علما، فقها و مجتهدین را حفظ کنید؛ مبادا کلماتی بگویید که تعرضی به مرجعیت تلقی شود؛‌ آیت الله یزدی هم از شاگردان نزدیک امام بودند.  به هرحال توقع این بود، آیت الله یزدی تعابیر نرم‌تر و آرام‌تری به کار می‌برد و یا حتی صلاح نبود این نامه به نحو سرگشاده منتشر شود و باید خصوصی به محضر مرجع آیت الله زنجانی ارسال می‌شد. 

محسن غرویان

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در حساب توئیتری خود نوشت: مرجعیت پشتوانه حفظ هویت شیعی است. مواظب باشیم مراجع پاک زیست را با تابلوی دغدغه مقدس حفظ نظام ، موهون نکنیم و میراث تاریخی تشیع را به تاراج نسپریم.

صالحی

همچنین حجت الاسلام والمسلمین مسیح بروجردی در نامه‌ای خطاب به آیت الله شبیری زنجانی نوشت:  هرگز گمان نمی‌کردم تأکیدات حضرتعالی در لزوم حراست از اخلاق اسلامی در حوزه‌های علمیه و تذکرات شما درباره افول اخلاق در میان روحانیت، به همین سرعت چنین شاهدی از غیب پیدا کند. رعایت ادب اقتضاء می‌کند کمتر به نامه سرگشاده خطاب به معظم له بپردازم، اما ناگزیرم توجه دهم که بی توجهی به روابط پر برکت دوستانه بلکه گاهی علاقه عمیق پدر و فرزندی میان استاد و شاگرد در حوزه‌های علمیه، باعث تحلیل‌های اشتباه و موضع‌گیری ناموزون و ایجاد دردسر برای روحانیت و حوزه شده است. 

34

الیاس حضرتی،‌ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز در توییتی نوشت: ما شیعیان مفتخریم که مراجع بزرگوارمان جز از خدای متعال از هیچ قدرتی اجازه نگرفته‌اندومقید به قیود هیچ نهاد سیاسی یا اقتصادی نبوده‌اند.بی‌جهت نبوده که همواره مظلومان به بیوت مراجع پناه برده‌اند.ما مکلفان اما اجازه نخواهیم دادکه به بهانه‌های واهی به ساحت مراجع اهانت شود.فاین تذهبون

حضرتی

علی شکوری‌راد دبیر کل حزب اتحاد ملت هم خطاب به محمد یزدی نوشت: شما بخوبی مقام علمی، اخلاقی و مرجعیت حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی را می‌دانید. این نوع حرمت شکنی حریمی را باقی نمی‌گذارد و از کسی در مقام شما بعید است. آنکه در دفاع از او چنین کرده‌اید از این کار شما ناخشنود است. خداوند توفیق جبران به شما عنایت فرماید.

شکوری راد

 

حمیدرضا جلایی‌پور هم آیت‌الله شبیری زنجانی را آبروی روحانیت مستقل شیعه خوانده و نوشته است: آیت‌الله شبیری یک مرجع تقلید ریشه‌دار و صاحب سلوک اخلاقی در حوزه علمیه قم است.  مرجعیت او ساخته و پرداخته صدا وسیما نیست. او هیچوقت به اسلام‌اقتدارگرا اعتقادی نداشته و مبلغ آن نبوده است. زندگی خودش و همه فرزندانش کوچکترین تغییری با قبل از انقلاب نداشته است.

33

مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در توییتی نوشت: انتقاد از مراجع حق هر شهروند است اما آقای محمد یزدی نه به لحاظ سابقه و عملکرد و نه از نظر پایگاه مردمی در جایگاهی نیست که برای عالمی وارسته و معتبر تعیین تکلیف کند. او باید بداند گذشت دوره‌ای که با تهدید و ارعاب استقلال عمل مرجعیت شیعه را نقض می‌کردند.

تاجزاده

آذر منصوری، قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت نیز در حساب توییتر خود در واکنش به این نامه سرگشاده نوشت: وقتی کار به جایی می رسد که به آیت الله شبیری زنجانی برای یک دیدار نامه تهدیدآمیز نوشته می‌شود، نشان می‌دهد، مدافعان گفت‌وگو و آشتی ملی با چه حجمی از مقاومت مخالفان مواجهند و چه راه دشواری پیش رو دارند. کاش این مخالفان می‌دانستند که «برشاخ نشسته بن می‌برند.»

منصوری

همچنین در پی انتشار نامه دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به آیت الله شبیری زنجانی، حجت‌الاسلام عندلیب همدانی از عضویت در این تشکل حوزوی استعفا داد. وی در متن استعفای خود نوشت: نامه حضرتعالی به محضر مبارک مرجع بزرگوار شیعه حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی دامت برکاته هرگونه تردیدی را که تاکنون در باره ادامه عضویت در آن جامعه محترم داشتم مرتفع کرد چه اینکه به این نتیجه قطعی رسیدم که تفسیر من از استقلال حوزه و جایگاه رفیع مرجعیت با دیدگاه جنابعالی و همفکران شما در جامعه محترم مدرسین هیچگونه هماهنگی ندارد و عملا امکان همکاری وجود ندارد و لذا از ادامه عضویت در آن جامعه معذورم.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

در همین رابطه غلامعلی رجایی مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی هم در کانال تلگرامی خود نوشت: خداکند نامه آقای محمد یزدی به مرجع عالیقدر، آیت الله شبیری زنجانی درست نباشد. در آخرین سفر مشهد که درخدمت مرحوم هاشمی بودم و در ملاقاتشان حضور داشتم، از آیت الله هاشمی شنیدم آقای زنجانی در مقطعی، استاد ایشان بوده است.

غلامعلی رجایی

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در کانال خود ضمن اشاره به این موضوع که با یک فهم عرفی هر کسی متوجه می‌شد که این نامه اثرات منفی و مخربی برای حوزه و نظام دارد نوشت: پاسخ در فضای بشدت بسته حاکم بر این گروه است که در پرتو حمایت سیاسی و قدرت تنفس می‌کند و لذا قادر به پیش بینی تبعات اقدام خود نیست.

عباس عبدی

 

آیت الله محمد یزدی آیت الله شبیری زنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر