کد خبر: 685061 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن اشاره به کارنامه و برنامه وزرای پیشنهادی، به اظهارنظر درباره هر یک از این گزینه‌ها پرداخت.

مسعود رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به به معرفی ۴ گزینه وزیر رییس‌جمهوری به مجلس، درباره گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آقای شریعتمداری سابقه سیاسی و اداری طولانی در جمهوری اسلامی دارد که به‌لحاظ سیاسی جزء مدیران مشهور و قدیمی است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به حضور وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در جلسات فراکسیون امید و همچنین کمیسیون متبوعش، گفت: پس از استماع برنامه‌هایشان عرض کردم که زندگی سیاسی و اداری آقای شریعتمداری شاهد اوج و حضیض بوده است.

شریعتمداری به‌عنوان رییس ستاد روحانی درجریان جزئیات مشکلات مردم قرار دارد

این عضو فراکسیون امید مجلس همچنین اضافه کرد: اوج این دوران مربوط به زمانی بود که آقای شریعتمداری به‌عنوان رییس ستاد انتخاباتی آقای روحانی و البته درچهارساله دولت یازدهم به‌عنوان معاون اجرایی رییس‌جمهوری به همه نقاط کشور سفرکرده و درجریان جزئیات مشکلات اقشار مختلف جامعه قرار گرفته و اتفاقاً در سخنرانی‌های مختلف نیز به نکات مهمی برای حل مشکلات عمومی مردم اشاره می‌کرد. این مسائل باعث شد که از همان آغاز دولت دوازدهم توقع حضورشان در پست‌های مهم اجرایی همچون معاونت رییس‌جمهوری احساس شده و حتی برای وزارت کشور نیز مطرح بود اما چنین نشد و به وزارت صمت رفت.

وی افزود: آقای شریعتمداری البته تاکید دارد مشکلات اخیر حوزه وزارت صمت ناشی از تصمیمات بیرون وزارتخانه بوده و ایشان مقصر نبوده که تاحدودی نیز موافقم اما درمجموع فکر می‌کنم دوره موفقی در بخش صنعت و به‌خصوص صنعت خودرو نداشته و در این مدت شاهد رشد قیمت شدید خودرو بودیم. آن هم در شرایطی که انتظار جامعه این بود قیمت خودرو واقعی شده و کاهش یابد اما نه‌تنها چنین نشد، بلکه شاهد افزایش قیمت بودیم.

ابراز امیدواری نسبت به اعطای رای‌اعتماد به شریعتمداری

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آقای شریعتمداری در این خصوص تاکید دارد که مشکلات اولاً ناشی از مدیران پیش از وی بوده و در ثانی، او در دوره خود برخی از مشکلات را افشا کرده و منجر به رفع آن‌ها شده است. درمجموع اما آن مشکلات بر نحوه تعاملات آقای شریعتمداری اثرگذار بوده و در نتیجه امیدواریم با شفافیت و از موضع اقناعی با نمایندگان صحبت کند تا بتواند مجلس را با خود همراه کند.

وی با بیان این‌که در مجموع وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را گزینه‌ای مناسب می‌داند، نسبت به کسب رای‌اعتماد شریعتمداری ابراز امیدواری کرد و گفت: با توجه به رویکردها و سبقه سیاسی آقای شریعتمداری امیدواریم که شاهد حضورش در دولت باشیم.

رحمانی با سابقه ۳ دوره نمایندگی تعامل خوبی با مجلس دارد

رضایی درباره گزینه پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: آقای رحمانی به‌لحاظ حقیقی دارای شخصیتی خوش‌برخورد است که باتوجه به سابقه ۳ دوره نمایندگی تا پیش از مجلس فعلی، تعامل خوبی هم با نمایندگان دارد. اگرچه با نگاه جریانی، فاقد سابقه اصلاح‌طلبی است اما به نظر می‌رسد در شیوه مدیریتی و برخوردهای اداری مدیر خوبی باشد.

اسلامی مدیری اصولگرا اما پرتلاش است

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره گزینه پیشنهادی راه و شهرسازی نیز گفت: آقای اسلامی نیز مدیری اصولگرا است که البته فردی کاری و پرتلاش است. بنده پیگیری‌هایی نیز درخصوص نحوه مدیریت ایشان در برخی مناصب گذشته داشتم که اغلب دوستانی که با او کار کرده‌اند، از ایشان به‌عنوان مدیری توانمند یاد می‌کنند. هرچند ایشان هم فاقد نگاه اصلاح‌طلبانه است و قرار نیست انتظار داشته باشیم ازطریق رویکردهای اصلاح‌طلبانه اقدامی در جهت حل مشکلات داشته باشد.

به شوخی به دژپسند گفتم که روحیه‌ انقباضی دارد

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس همچنین در پاسخ به سوالی درمورد گزینه پیشنهادی رییس‌جمهوری برای وزارت امور اقتصادی  و دارایی، به مذاکرات اخیر خود با این وزیر پیشنهادی در جریان برگزاری جلسه اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس اشاره کرد و گفت: در آن جلسه به شوخی به آقای دژپسند گفتم که روحیه انقباضی قوی‌تری تا روحیه انبساطی دارد. این موضوعی است که بنده در جریان تصویب برنامه ششم توسعه به‌عنوان عضوی از کمیسیون تلفیق این برنامه تجربه کردم و شاهد بودم که اغلب درخصوص ایجاد منابع روحیه‌ای سخت‌گیرانه داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است همین روحیه انقباضی و بسته در تخصیص بودجه بتواند ویژگی و شاخصه‌ای مثبت برای وزیر اقتصاد در شرایط خاص اقتصادی امروز باشد، گفت: به هر حال اقتصاد علمی است که بر پایه اصولی خاص کار می‌کند. اتفاقاً کلمه اقتصاد نیز به‌معنای اعتدال در خرج و مخارج است. به این اعتبار، اقتصاد علم خرید و فروش بر پایه اعتدال و تعادل است و اگر مثلاً روحیه انقباضی بیش از حد موثر بوده و منجر به بستن فضا شود، به مشکل می‌خوریم.

اقتصاد ما رو به شکست و به بن‌بست رسیده است

رضایی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز اقتصاد ما اقتصادی به بن‌بست رسیده است و حتی اگر نگوییم اقتصادی شکست خورده، باید بپذیریم که اقتصادی رو به شکست است. در شرایطی که اقتصاد ما از پشتوانه ارزی قابل‌قبول نیز برخوردار نیست، مدیریت اقتصاد به‌نحوی که موجب رضایت‌مندی عمومی باشد، کاری بسیار دشوار خواهد بود. چالش بزرگ آقای دژپسند این است که با درایت اقتصادی خاص به‌نحوی عمل کند که ضمن حل مشکلات، نوعی اعتدال نیز در فضا ایجاد کند و علاوه بر آن، منجر به رونق و توسعه اقتصاد شود.

محمد شریعتمداری‌ کمیسیون اجتماعی مجلس نماینده شیراز رضا رحمانی‌ مسعود رضایی وزرای پیشنهادی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرهاد دژپسند محمد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر