کد خبر: 678233 A

نوبخت:

معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پرداخت تسهیلات و نیز کمک های بلاعوض به آسیب‌دیدگان سیل در استان‌های گیلان و مازندران گفت: دولت، مسئولانه از سیل‌زدگان حمایت می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت پس از بازدید از مناطق سیل زده استان گیلان در نشست بررسی ابعاد سیل در استانداری، از پرداخت یک هزار و ۴۸ میلیارد تومان برای حوادث طی نیمه نخست امسال خبر داد و افزود: این اعتبار نسبت به ۲۴۰ میلیارد تومان مدت مشابه سال گذشته که برای حوادث پرداخت شد، افزایش حدود چهار برابری دارد.

وی ادامه داد: با وجود نوسانات ارز و چالش هایی که دولت با آن مواجه شد؛ طی شش ماه نخست امسال پرداخت های سازمان برنامه و بودجه در تمام مولفه ها، بهتر از پارسال بوده که تلاش می‌کنیم آن را حفظ کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان و گندم کاران اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد مطالبات گندم کاران پرداخت شد.

نوبخت با اشاره به وقوع سیل در استان‌های شمالی افزود: این اولین و آخرین بارش نیست اما در نوع خود، حادثه‌ای با ابعادی کم‌نظیر است؛ با اقداماتی که از سوی دستگاه‌ها و دست‌اندرکاران انجام شده، مردم با وجود مشکلاتی که سیل بوجود آورده، از عملکرد مسئولان رضایت داشتند که این سرمایه اجتماعی ارزشمند است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: آنچه انجام شد اقدامات بایسته‌ای بود اما سختی‌ها و آسیب‌های مردم باقی است و باید کارها انجام شود تا به فرجام برسد.

معاون رئیس جمهوری خطاب به مسئولان خاطرنشان کرد: مسئولانه از مردم پشتیبانی مالی می‌کنیم؛ برای کمک به مردم، ضوابطی داریم تا به میزان خسارت، کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت در روستاها با کارمزد چهار درصد و در شهرها با کارمزد پنج درصد پرداخت شود.

وی با تاکید بر ضرورت تسریع در پرداخت تسهیلات به مردم گفت: اگر میزان این تسهیلات کم اما به موقع باشد، رضایت مردم بیشتر است چرا که اکنون و در شرایط فعلی به این تسهیلات نیاز دارند.

نوبخت عمده مشکلات در زیرساخت‌های گیلان را پل‌ها عنوان و تصریح کرد: علاوه بر آسیب به تاسیسات گاز ، آب و برق، پل‌ها خسارت‌های ملموس دیده‌اند و باید با اختصاص بودجه، بخشی را با فوریت عمل کنیم البته از آنجایی که خسارت فراتر از ظرفیت یکسال است، بخشی از آن را در بودجه سال آینده در نظر می‌گیریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه سخنانش، به مطالبات چایکاران اشاره و بیان کرد: تا پایان هفته جاری، ۳۵ میلیارد تومان به سازمان چای پرداخت می‌شود و اهتمام داریم قیمت تضمینی چای در سال آینده، بیشتر از سال گذشته باشد.

نوبخت یادآور شد: چایکاران از اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم قیمت خرید برگ سبز چای افزایش بی‌سابقه‌ای داشته، رضایت دارند و با افزایش تولید، این مهم را نشان می‌دهند.

نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر