کد خبر: 677895 A

رییس مجلس:

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین کشورهای اوراسیا از اهداف سفر به ترکیه است و پارلمان‌ها نیز باید تلاش کنند زمینه‌های این اقدام و روابط را از نظر مسیر قانونی و تعاملاتی که با دولت‌هایشان دارند، تسهیل کنند.

 

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی پیش از سفر به ترکیه برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در خصوص اهداف این سفر گفت: سفر به ترکیه از امروز آغاز می شود و تا فردا شب به طول می انجامد.

وی افزود: این سفر به پیشنهاد و طراحی رئیس پارلمان دومای روسیه و کره جنوبی که از مدت‌ها پیش انجام شده مربوط می‌شود، بر این مبنا که کشورهای منطقه اوراسیا جلساتی با یکدیگر داشته باشند و اقتصاد و توسعه کشورهای منطقه اوراسیا را با رایزنی با یکدیگر انجام دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ابتدا تعداد اعضایی که به این اجلاس پیوستند محدود بوده اما بعد از مدتی دایره آن وسیع‌تر شده و در حال حاضر به بیش از 40 کشور رسیده است، اظهار داشت: منطقه اوراسیا یکی از مکان‌هایی است که باید به آن توجه کرد و اتفاق نظر بین ایران و روسیه در زمینه توسعه همکاری ها نیز در این قالب است.

لاریجانی با بیان اینکه این اجلاس، سومین اجلاس مرتبط با این موضوع است، تصریح کرد:​ ابتدا اجلاس‌هایی در روسیه و کره جنوبی برگزار شده و در حال حاضر نیز قرار است این اجلاس در ترکیه برگزار شود.

رییس قوه مقننه در خصوص اهداف سفر خاطرنشان کرد: تمرکز اهداف سفر توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین این کشورها است.

لاریجانی با بیان اینکه پارلمان‌ها نیز باید تلاش کنند زمینه‌های این اقدام و روابط را از نظر مسیر قانونی و تعاملاتی که با دولت‌هایشان دارند، تسهیل کنند، ابراز داشت: برگزاری این اجلاس، ایده خوبی است و اگر سامان یابد یکی از نهادهای بسیار خوب در منطقه اوراسیا می شود که می توان از آن استفاده کرد.

وی اضافه کرد: ​از زمانی که دومای روسیه این موضوع را با ایران مطرح کرده است، ما از آن استقبال کردیم و از اولین کشورهایی بودیم که در این زمینه به صورت فعال ظاهر شده ایم.

رئیس مجلس با بیان اینکه​ شرکت در این اجلاس فرصت خوبی است تا با رؤسای مجالس کشورهای حاضر گفت‌وگو داشته باشیم، عنوان کرد: دیدارها و گفت‌وگوهای ما از عصر امروز آغاز می‌شود و تا فردا شب ادامه خواهد داشت.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر