کد خبر: 676844 A

«اوفک» با انتشار بیانیه‌ای خبر داد؛

دفتر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای از جریمه ۵ میلیون دلاری بزرگترین بانک آمریکا به جرم نقض قانون تحریمهای ایران و کوبا خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از «اسپوتنیک»، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد با بانک «جی پی مورگان چیس» به توافقی برای پرداخت ۵.۲۶۳ میلیون دلار جریمه در ازای نقض تحریم‌ها علیه کوبا و ایران دست پیدا کرده است.

در این بیانیه که روز جمعه منتشر شد گفته شده که دفتر دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا (اوفک) به دلیل نقض قوانین کنترل دارایی‌های کوبایی و قانون تحریم‌ها و تراکنش‌های مالی ایران و همچنین قوانین تحریم‌های اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی، بانک جی پی مورگان چیس را به پرداخت $۵,۲۶۳,۱۷۱ جریمه ملزم کرده است.

اوفک همچنین اعلام کرده شواهدی دال بر نقض تحریم‌های موسوم به «کینگ پین» که قواعد ممنوعیت قاچاق مواد مخدر است و همچنین نقض تحریم‌های سوریه پیدا کرده که در حال بررسی آنها است. این نقض مربوط به هشت تراکنش به ارزش بیش از ۴۶ میلیون دلار از طرف شش مشتری بوده که در فهرست سیاه آمریکا حضور داشتند.

بر اساس این بیانیه ، این بانک آمریکایی به‌صورت داوطلبانه حاضر به پرداخت جریمه شده است.

به گزارش اسپوتنیک، روابط کوبا و آمریکا در اواخر دوران ریاست جمهوری اوباما به حال عادی برگشته بود. این روابط با روی کار آمدن دولت ترامپ مجددا سیر نزولی خود را طی کرده و آمریکا سطح روابط دیپلماتیک خود در کوبا را کاهش داده است.

بانک «جی پی مورگان» هم‌اکنون بزرگترین بانک ایالات متحده آمریکا بر پایه میزان دارایی، به‌شمار می‌آید. این بانک، در سال ۲۰۱۲ بر پایه رتبه‌بندی مجله فوربز، پس از اچ‌اس‌بی‌سی به‌عنوان دومین بانک بزرگ جهان شناخته شده‌است. جی پی مورگان چیس، به‌همراه بنک آو امریکا، سیتی‌گروپ و ولز فارگو در فهرستی تحت عنوان چهار بانک بزرگ ایالات متحده، طبقه‌بندی می‌شوند.

این بانک یکی از دو نماینده این کشور در هیات مدیره سوئیفت محسوب می‌شود. این بانک و  "سیتی گروپ" پیش‌تر با قطع دسترسی ایران به سامانه سوئیفت مخالفت کرده و خواهان بازنگری دولت آمریکا در تحریم سوئیفت شده بودند. با این حال دولت ترامپ گفته است که درصورت نقض تحریم‌های ایران توسط هر شرکتی حتی اگر آمریکایی باشد، به‌شدت برخورد خواهد کرد و به نظر می‌رسد جریمه بانک جی پی مورگان نیز در راستای همین سیاست باشد.

اسپوتنیک وزارت خزانه داری آمریکا دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر