کد خبر: 673476 A

دهقانی در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد:

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع فلسطین را محکوم و خواستار اقدام عملی جامعه جهانی جهت جلوگیری از اقدامات این رژیم علیه مردم فلسطین شد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد که در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، گفت: رژیم صهیونیستی از ابتدای تأسیس، حقوق بین‌الملل را نادیده گرفته، با تصمیمات نهادهای بین‌الملی از جمله بسیاری از قطعنامه‌های مصوب مجمع عمومی و شورای امنیت مخالفت کرده و با ادامه ارتکاب جرایم جنگی متعدد، اتخاذ سیاست‌های تبعیض نژادی، نقض گسترده و سیستماتیک حقوق‌‌‌‌‌‌‌بشر و گسترش شهرک‌سازی و آواره کردن بسیاری از فلسطینیان معاهدات بین‌المللی حقوقی، را نقض کرده است. این رژیم با تولید سلاح‌های هسته‌ای و دیگر تسلیحات کشتار جمعی به خطری جدی در عرصه جهانی تبدیل شده و به طور آشکار صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.

وی افزود: افزایش فعالیت‌های غیرقانونی شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی که نقض فاحش کنوانسیون چهارم ژنو است و نیز ارتکاب جنایات جنگی توسط این رژیم، نشانگر عدم تمایل آن به صلح با فلسطینیان است. این رژیم به دلیل برخورداری از حمایت‌های بی‌دریغ دولت کنونی آمریکا، ماسک صلح‌طلبی خود را کنار نهاده و با اعلام دولت واحد یهودی حقوق برای فلسطینان جهت داشتن دولت فلسطینی را نادیده گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه ضمن محکومیت تصمیم اخیر دولت آمریکا در شناسایی بیت‌‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت آن به بیت‌‌‌المقدس، این اقدام را نقض فاحش حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های ملل متحد دانست و اظهار داشت: بدون توجه به درخواست‌های مشروع مردم فلسطین از جمله برخورداری از حق تعیین سرنوشت و پایان تجاوزگری و اشغال، دستیابی به راه حل عادلانه برای مساله فلسطین غیرممکن است.

دهقانی در این نشست قتل عام تظاهرکنندگان فلسطینی توسط نظامیان اسرائیلی در مرزهای غزه که منجر به شهادت ۱۷۰ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۸ هزار نفر گردید را شدیدا محکوم کرد و ضمن استقبال از تصویب قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد در مورد حمایت از غیرنظامیان فلسطینی، آن را گامی مهم در راستای تحقق حقوق مسلم مردم فلسطین و اقدامی مناسب جهت پاسخگو کردن رژیم صهیونیستی در قبال جنایات جنگی علیه مردم بی دفاع فلسطین قلمداد کرد.

غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر