کد خبر: 673405 A

محسن هاشمی:

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: نهادهای مدنی فرهنگی غیردولتی، مهمترین عامل حفظ روح و اندیشه‌های انقلاب اسلامی هستند و باید برای فعالیت فرهنگی و فکری این گروه‌ها، بستر فعالیت را تسهیل کرد.

به گزارش ایلنا، محسن هاشمی رفسنجانی که در دفتر انجمن اندیشه و قلم حضور یافته بود، با ذکر مثال‌هایی از بسته شدن فضای آزادی اندیشه و بیان در حکومت‌های مختلف به ویژه در دوره پهلوی و با اشاره به مبارزه گروه‌های مختلف با اندیشه‌ها و خاستگاه‌های متفاوت علیه انسداد فکری و سیاسی آن دوران گفت: در همه دوران‌ها، همواره جریان‌هایی بوده‌اند که در قالب اپوزیسیون و حتی با هدف براندازی حکومت‌ها وارد عمل شده و جلسات، میتینگ‌ها، جزوه‌ها، کتب و همه تلاش‌هایشان در این مسیر قابل ارزیابی بوده است. تفاوت انقلاب اسلامی با رژیم‌های مستبد در این است که انقلاب ما از جنس فکر و اندیشه بوده است و بنابراین با فعالیت فکری و علمی تقویت می‌شود.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی حاصل خون شهیدان، رهبری امام خمینی و یاران ایشان و همچنین سال‌ها مبارزه نیروهای مذهبی معتقد به آزادی اندیشه و بیان علیه بستن دهان‌ها و ذهن‌هاست. آن آرمان و نوع نگاه به حکومت‌داری باید حفظ شود و بر همه دلسوزان انقلاب اسلامی واجب است که در راه این آرمان با جدیت قدم بردارند و نسبت به مانع‌تراشی‌ها بر سر راه اندیشه و فکر حساس باشند. اندیشه اسلام و تفکر انقلابی ما آنقدر ریشه‌دار و عمیق است که در چالش‌ها و گفت‌وگوهای فکری و علمی بتواند حقانیت خود را ثابت کرده و تقویت شود. 

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: البته باید توجه داشت که راه پیشرفت و بهبود شرایط جامعه، پیوند آرمانگرایی و ایده‌‌آل‌گرایی با واقع‌گرایی و عملگرایی است و نباید فضای روشنفکری جامعه از واقعیت‌های روز و محدودیت‌های عملی و اجرایی منفک شود و صرفا به شعارگرایی و طرح مطالبات و انتظارات غیرعملی بپردازد. 

هاشمی در این زمینه به نقش فعالیت‌های مدنی اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایطی که در طول بیش از یک دهه اخیر شاهد برخی تنگناها برای بعضی صاحبان اندیشه بوده‌ایم و عمده مجموعه‌های فکری و صاحبان اندیشه، سکوت را ترجیح داده بودند، خوشبختانه برخی تلاش‌ها مانند انجمن اندیشه و قلم، در شکستن این سکوت و طرح موضوعاتی که دیگران از بیان آن پرهیز کرده‌اند، مؤثر بوده است. 

وی که در ابتدای جلسه از سوی اعضای هیأت مدیره انجمن، در جریان فعالیت‌های سه ساله انجمن اندیشه و قلم قرار گرفته بود، بر ضرورت ارائه راهکار در کنار طرح مسأله تأکید و تصریح کرد: باید همانطور که مسائل را طرح می‌کنیم، راهکارهای مختلف را نیز با کمک صاحبان اندیشه بررسی و بسته‌ای از طرح مسأله و ارائه راهکار به جامعه و مسئولان ارائه دهیم. انتقاد صرف می‌تواند به منفی‌بافی و نیمه خالی را دیدن تعبیر شود؛ انتقادی مثبت و سازنده است که در دل خود راهکار و پیشنهاد عملی داشته باشد. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: جوان بودن، داشتن خاستگاه فکری در آرمان‌های انقلاب اسلامی، و طرح مسائل و مشکلات نه با ایستادن در مقابل که با قرارگرفتن در کنار نظام و با باز کردن فضای ابراز نظر و عقیده برای صاحبان اندیشه‌های مختلف، مزیت‌هایی است که در مجموعه فعالیت‌های انجمن اندیشه و قلم مشهود است و باید حفظ و تقویت شود.

هاشمی از برگزاری دو همایش «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس» و «عبور از بحران و توسعه ایران با نگاهی به رویکرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» از سوی این انجمن تشکر و خاطرنشان کرد: نوع نگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جهت توسعه ایران اسلامی و روش اعتدالی ایشان، موضوعی است که طرح آن در این سال‌ها هم شجاعت لازم دارد و هم برای آینده کشور ضروری است. 

در ابتدای این نشست، رئیس هیأت مؤسس و رئیس جدید هیأت مدیره گزارشی از فعالیت‌های انجمن اندیشه و قلم از بدو تأسیس در سال 95 ارائه کردند. همچنین در پایان، از دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی همایش «عبور از بحران و توسعه ایران» از سوی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و اعضای هیأت مدیره جدید انجمن تقدیر شد. 

محسن هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر